Naháněči zejména na Staroměstském náměstí v Praze vlezle lákají turisty na projížďku městem na vozících Segway. Ulovení zaplatí za hodinovou jízdu kolem 2000 Kč, absolvují asi minutovou instruktáž, a i když na samovyvažovacím přepravníku stojí poprvé, vyrážejí do přeplněných ulic a úzkých ulic centra Prahy. Segway dokáže jet rychlostí až 20 km/h v hodině a s člověkem váží kolem 120 kilogramů. K večeru již jezdci bývají i dost nadraní.
Výsledek této zábavy? Kolize, hojné úrazy chodců i samotných jezdců, nezřídka končící ošetřením v Nemocnici Na Františku, uskakování před těžkými stroji. Z příjemné procházky Prahou se pro většinu místních i turistů stává otrava.
Naštěstí se radním z Prahy 1 podařilo po několika letech prosadit zákaz jízdy vozítek Segway v širším centru Prahy. Zákaz, dnes schválený radou magistrátu, bude platit v celé Praze 1, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni, v celých Holešovicích a na Letné. Na Praze 6 chtěli být za každou cenu jiní a tak je kousíček Prahy 6, který měl zákaz postihnout, z regulované oblasti vyňatý. Bizarní kousek předvedla městská část Klánovice: zákaz Segwayů se Klánovic vůbec neměl týkat. Klánovičtí si však přesto prosadili, že v Klánovicích se Segwaye zakazovat nebudou... Segwaye jsou mimochodem zakázány bez výjimky v Londýně. Transportéry Segway by měly vymizet ze žlutě označené oblasti:
„Je to vítězství zdravého rozumu a důležitý krok ke zvýšení bezpečnosti v ulicích Prahy. Segwaye na chodníky v centru Prahy prostě nepatří,“ uvedl JUDr. Ivan Solil, radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality. „Jsem rád, že magistrát vyslyšel Prahu 1 a další městské části. Lidé, kteří nebydlí nebo se nepohybují často v centru, si možná ani neuvědomují, jak velký problém Segway představují,“ uvedl zástupce starosty Prahy 1 a radní hlavního města Prahy Daniel Hodek.
Policisté ve službě nadále na Segwayích v Praze jezdit budou, na ně se totiž vztahuje výjimka.
Se zákazem osobních přepravníků Segway nesouhlasí půjčovny těchto vozíků a organizátoři hromadných jízd. Zákaz však v žádném případě nelze považovat za omezování svobody podnikání, neboť toto jistě výnosné podnikání probíhalo na úkor jiných obyvatel i návštěvníků hlavního města.
Kdy začne městská i státní policie nelegální jízdu na elektrických dvoukolácích v Praze pokutovat? Nařízení nabude účinnosti za patnáct dnů, ale pak ještě musí město udělat jednu věc: instalovat příslušné dopravní značky. Prý se to stihne do konce srpna.
Proč vyhnat Segwaye z ulic Prahy se dozvíte ZDE.