5 důvodů, proč vyhnat z chodníků otravné segwaye – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč vyhnat z chodníků otravné segwaye

Taky vám vadí, že musíte v centru hlavního města neustále uskakovat divným dvoukolkám na chodníku?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 10.6.2015, 18:23

Ne že by mi segwaye nějak zvlášť pily krev, nebo že bych snad měl něco proti jejich uživatelům. Jen se mi prostě nelíbí, že dvoukolky jezdí po chodníku, kudy jako militantní pražský chodec denně kráčím do práce, do hospody, k zubaři, na berňák a za desítkami dalších běžných cílů všedního života. Proč proboha nejezdí po silnici a pletou se všem pod nohy? A zřejmě se to jen tak nezmění.

Právně je to “chodec”

Letos v březnu vláda schválila návrh ministerstva dopravy, který s plošným zákazem segwayů na chodnících nepočítá. Ministerstvo už dříve uvedlo, že to ani formálně nejde: „Zařízení segway není motorovým ani nemotorovým vozidlem. Podle platných předpisů je považováno za chodce. Při provozu na pozemních komunikacích se tedy na uživatele zařízení segway vztahují práva a povinnosti chodce…“

To je fakt bizarní. Má to kola, má to motor, ale čistě formálně je to „chodec“? A proč nejde segwaye vyhnat z chodníků v Česku, když to jde třeba v Británii? Segway tam zákon logicky považuje za motorové vozidlo, má totiž motor. Proč to jde v Rakousku, kde je na segway pohlíženo stejně jako na jízdní kolo, případě v Německu, Holandsku nebo Dánsku, kde ho považují za moped? To mimochodem znamená povinnou přilbu, světla, zvonek a omezení užívání až od šestnácti let, na rozdíl od Česka.

Napište poslancům a senátorům

Praha prosazovala plošný zákaz jízdy segwayů na chodnících v centru (stejně jako je tomu třeba v San Franciscu), ale bohužel se jí ho zatím nepodařilo legislativně protlačit. Opakovaně to zkoušel jak odbor dopravy na magistrátu, tak i odbor dopravy na Praze 1. Vyhláškou to prý nejde, to neprošlo přes ministerstvo vnitra. Segwaye tak dnes smí Praha omezit pouze v určitých místech, kde zákaz vyznačí dopravní značkou. Proč už v centru ty značky všude nejsou? Zaprvé by to stálo moc peněz a zadruhé by proti ohyzdným značkám celkem oprávněně protestovali památkáři.

Jedinou cestou je tedy občanská aktivita. Napište svému poslanci nebo senátorovi a ptejte se ho: „Segwaye na pražských chodnících nechci. Co s tím uděláte?“

Tady jsou věcné argumenty:

1. Dvoukolky jsou nebezpečné

Nic, co má kola, na chodník nepatří. Segwaye chodce ohrožují – už proto, že na nich po krátkém zaškolení jezdí turisté, kteří s nimi neumějí zacházet. Je to asi stejné, jako kdybyste poprvé v životě nasedli na kolo nebo na motorku. Zákonitě nejdřív musíte párkrát spadnout, než se stroj naučíte ovládat. Bude to trvat pár dnů, ale spíš týdnů. Po celou tu dobu budete začátečník, který si musí dávat sakra pozor, aby nikoho neohrozil. Jezdec na seagwayi na to ale kašle. Prostě se chce projet a basta fidli.

Na segwayi se mimochodem v září 2010 zabil i vynálezce dvoukolky Jimi Heselden. Zřítil se na ní z asi devítimetrového útesu do anglické řeky Wharfe:

2. Segwayisté jsou bezohlední a často i opilí

Tenhle způsob dopravy po městě si vybírají hlavně dvě velmi specifické skupiny turistů: pitomci, kteří přehlížejí lokální tradice a alkáči, kteří se do Česka přijeli levně ožrat. Obě tyto skupiny jsou svému okolí už z principu nebezpečnější než jiní cizinci – snad jen s výjimkou bojovníků Islámského státu.

Podívejte se na tohle propagační video. Na 1:39 do sebe blbečci nalámou piva a pak to na dvoukolce šněrují noční Prahou. Paní učitelko a pane příslušníku, to se smí?!

3. Dvoukolky do Prahy nepatří

"Houfy turistů projíždějí úzkými uličkami s ještě užšími chodníky na dopravním prostředku. Bez znalosti místních předpisů a bez respektu k ostatním si razí cestu mezi chodci, pejskaři a návštěvníky Prahy," napsala před časem iDnes. Přesné – segwayisté jezdí ve skupinách po deseti až dvaceti, takže často úplně ucpou chodník, a to i když jedou krokem. Proč se jim máme vyhýbat a uskakovat?

4. Segwayisté mají nezaslouženou výhodu

Chodník je už z definice určen tomu, kdo chodí. Právě proto na chodník nesmějí cyklisté. Čím se od nich ale liší segwayisti, kteří si stejně jako cyklisté “vozí zadek”? A když po chodníku mohou jezdit segwayisti, proč ne i motorkáři, automobilisti, tankisti nebo kamioňáci?

5. Segwaye ve městě jsou úchylné

Ano, je to věc názoru, ale po historickém centru města se má prostě chodit po svých. Lenoch, kterého to nebaví, ať sedí doma na zadku a nejezdí sem. Projíždět se Prahou na seagwayi je asi stejně nezasloužené, jako vyjet na rozhlednu po eskalátoru, nechat si odsát tuk z vyžraného pupku nebo si místo zdlouhavého balení ženy zaplatit sex s kurvou.

Hlavou zeď neprorazíte, ale na segwayi ano! Viz video:

Anketa

Měla by se podle vás zakázat jízda na segwayi po chodníku?

Anketa se načítá...
Kategorie: 

Podobné články

Doporučujeme

Další články