fb pixel Ústecká univerzita se rozhodla nemlčet: Za bannery na své budově sklidila na internetu bouři nenávistných komentářů – G.cz
Vyhledávání

Ústecká univerzita se rozhodla nemlčet: Za bannery na své budově sklidila na internetu bouři nenávistných komentářů

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Jedna z nejvýznamnějších myšlenek německého teologa Martina Niemöllera spočívá v tom, že mlčeti není vždy zlato. Prostor pro obměnu jeho slavného citátu propůjčila nedávno Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Bannery s nápisy měly vyprovokovat k zamyšlení nad kontroverzními tématy. A vyvolaná diskuze je vskutku bouřlivá.

Václav Roman
Václav Roman 27.1.2019, 10:14

Mlčeti zlato?

„Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.“ Tolik celý citát velkého odpůrce nacismu Martina Niemöllera. Lze narazit na různé obměny tohoto výroku, během let se objevilo mnoho verzí a sám Niemöller mu dodal vícero podob. Lpění na přesném znění není tak důležité, jako samotné poselství.

"Když vraždili Židy, mlčel jsem... Když vyháněli Němce, mlčel jsem... Když mlátili Romy, mlčel jsem.... Když odmítali uprchlíky, mlčel jsem... Když přišli pro mě, už všichni mlčeli." Těchto pět vět se objevilo na budově Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Nápis měl donutit kolemjdoucí k zamyšlení, kam spěje tichý souhlas nad páchanými zvěrstvy a nepřístojnostmi.

Nakonec však projekt dostal potenciál oslovit mnohem širší masy. Díky internetu se mohlo zamyslet celé internetové společenství, v což nejspíše autorka projektu Ilona Németh, ani nedoufala. Na jedné straně lidé děkovali a ztotožňovali se s obsahem, na té druhé se objevily nenávistné komentáře plné zloby. Prošli jsme temná zákoutí internetu a některé reakce vám nabízíme v následující galerii:

A zde si přečtěte o tom, že hrob sociálních demokratů se prohlubuje: Chtějí si zkrátit název na SD. Co nám to jen připomíná?

Podobné články

Doporučujeme

Další články