fb pixel Úspěšná cesta Miloše Vystrčila: Měsíc po návratu z Taiwanu se rýsují velké investice i potenciální spolupráce – G.cz
Vyhledávání

Úspěšná cesta Miloše Vystrčila: Měsíc po návratu z Taiwanu se rýsují velké investice i potenciální spolupráce

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Od cesty Miloše Vystrčila (ODS) na Taiwan uplynulo už přes měsíc. Je pravdou, že v médiích mají teď na předních stranách přednost spíše zprávy o Covid-19, nicméně by bylo dobré podívat se, jaké pozitivní dopady měla návštěva české delegace na Taiwanu, která byla a stále je tolik diskutovaná. A že toho bylo! Akorát to prostě tak nějak ve víru událostí zapadlo, připadá nám.

Martin Miko
Martin Miko 12.10.2020, 08:50

Cesta, která se vyplatila

Už tomu bude něco málo přes měsíc, od doby, kdy se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vrátil společně se svou výpravou z Taiwanu. Během cesty se podařilo hned několik zásadních úspěchů, mezi které například patří reálná možnost vstupu jedné z taiwanských bank na český trh nebo darování pěti linek na výrobu roušek, které by měly zajistit ochranu pro 120 tisíc zdravotnických pracovníků v Česku. Vzhledem k blížícímu se lockdownu se bude těchto pět plně automatických 3D linek naší zemi více než hodit. Linky, které jsou schopné vyrobit až milion roušek týdně však bohužel ještě nedorazily kvůli úředním problémům s převozem.

Cíle cesty na Taiwan byly samozřejmě ekonomické. „Cesty se zúčastnilo 36 firem. Smyslem podnikatelské mise bylo oživit obě ekonomiky, vytvořit nové příležitosti pro rozvoj obchodních vztahů, posílit spolupráci demokratických zemí a podpořit technologické inovace. Taiwanská mise dala příležitost hlavně českým technologickým start-upům, kteří obvykle na zahraniční delegace přizváni nebývají. V Taipei se setkaly s taiwanskými protějšky, které podnikají v podobně zaměřených oblastech. Jsou to IoT (Internet of Things), ICT (informační a komunikační technologie), AI (umělá inteligence), nanotechnologie, průmysl a strojírenství, životní prostředí, zdravotnictví a biologie,“ popisuje jménem Česko-taiwanské obchodní komory PR manažerka Lucie Šplíchalová.

V rámci programu v Taipei navštívili zástupci českých firem například Business Summit a také B2B meeting, kde se seznámili s řadou firem, které se zaměřují na totožná odvětví. Na druhou stranu je nutno podotknout, že obchodní cesta na Taiwanu byla poměrně krátká. Trvala přesně 150 hodin, ale i přesto se povedlo některým českým firmám získat důležité kontakty a otevřít si tím cestu k velmi zajímavým obchodním příležitostem, které by se mohly proměnit v budoucí spolupráci.

Za zmínku stojí například firma InoCure, která se zabývá vývojem protirakovinových léčiv. Společnosti se podařilo navázat s taiwanskou firmou spolupráci a v současné době jedná o dodávce vysokokapacitní technologie výroby nanovláken. Naproti tomu firmě Generi Biotech, která se zabývá výrobou IVD kitů pro laboratorní medicínu, tedy sadami na testování rakoviny nebo Covidu-19, se podařilo sehnat důležitého partnera, který má zájem zastupovat firmu v Japonsku a na Taiwanu.

„Firmě TGS se podařilo podepsat dohodu o porozumění s taiwanským výzkumným centrem, a to v oblasti vývoje obráběcích strojů. První projekt, na kterém TGS pracuje, je zlepšení dynamiky pětiosého obráběcího stroje. V Český se nyní připravuje nahrazování tříosého pětiosým způsobem obrábění, takže spolupráce přináší slibnou inovaci pro celé odvětví,“ informuje Šplíchalová a zároveň připomíná, že firem, kterým obchodní cesta na Taiwan pomůže, je mnohem víc.

Jmenujme firmu Veracity Protocol, která vyvíjí systém detekce padělků. Na Taiwanu se zástupci firmy dočkali velmi zajímavého zadání. Dostali za úkol vyvinout systém, který by rozpoznal nekvalitní kopie roušek z Číny. Taiwanská tiskárna cenin začala s firmou jednat o využití jejich systému pro tisk identifikačních dokladů, cenin nebo pasů. Zadařilo se i firmě Sequent, která vyrábí hodinky Czapek. V rámci pracovní mise se společnosti totiž podařilo získat 8 nových zaměstnanců ve městě Taipei a navíc je velmi pravděpodobné, že se Sequentu podaří i získat lokálního investora, díky kterému si firma bude moct dovolit zaměstnat v Česku další lidi. Další českou firmou, která rozjela obchodní jednání je Bohemia Interactive Simulations, kterým se podařilo navázat potenciální spolupráci s Ministerstvem obrany Taiwanu.

Další možné spolupráce jsou v procesu jednání, nicméně Taiwan prý vidí v Česku velký potenciál a je velmi pravděpodobné, že se pro něj naše země stane branou do Evropy. Česko-taiwanské obchodní komoře v čele s Pavlem Divišem se podařilo v zemi podepsat 2 memoranda o spolupráci. Navíc se počítá ve vzájemnou podporou start-upových projektů. Nesmíme zapomínat na to, že ČR je jedním z největších příjemců taiwanských investic v rámci Evropy. Tyto investice dokázaly od roku 2008 vytvořit přes 18 tisíc pracovních pozic, čímž Taiwan předstihl Čínu, Japonsko i Jižní Koreu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články