USA a Izrael vystupují z UNESCO. Přidá se k bojkotu zaujaté mezinárodní organizace i Česko? – G.cz
Vyhledávání

USA a Izrael vystupují z UNESCO. Přidá se k bojkotu zaujaté mezinárodní organizace i Česko?

UNESCO by mělo být nestrannou a apolitickou organizací. Realita je ale bohužel poněkud jiná.
Zdroj: wikipedia.com

Bouřlivý týden zažila Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO. Kvůli jejímu protiizraelskému směřování nejprve oznámily Spojené státy, že z organizace vystupují, a nyní se přidal i samotný Izrael. Čeští poslanci v reakci na sérii protiizraelských rezolucí letos v květnu rovněž vyzvali vládu k pozastavení plateb členských příspěvků. Připojí se i Česko k bojkotu a ukončí své členství?

Jan Palička
Jan Palička 13.10.2017, 14:08

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, známá pod zkratkou UNESCO, je mezinárodní organizací sdružující celkem 195 zemí, jejímž cílem by mělo být nestranně a apoliticky pečovat o zachování a rozvoj světového kulturního dědictví, ale též usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. O nestrannosti UNESCO ale panují čím dál větší pochyby. Situace došla tak daleko, že některé významné státy se rozhodly své členství v organizaci ukončit.

Situace se vyhrotila již v roce 2011, kdy se jednou z členských zemí stala Palestina, která ani není celosvětově uznána jako samostatný stát. V reakci na to Spojené státy, Izrael a Kanada přestaly s placením pravidelných členských příspěvků organizaci. USA přitom patřily k největším plátcům a UNESCO tak za 6 let přišlo jen ze strany Spojených států o bezmála 12 miliard korun. UNESCO na nestrannost v rámci izraelsko-palestinského konfliktu zcela rezignovalo v okamžiku, kdy začalo s vydáváním vyloženě protiizraelsky laděných rezolucí.

Podle rezolucí UNESCO například posvátná židovská místa jako Zeď nářků nebo Chrámová hora v Jeruzalémě vůbec nejsou židovské památky a nadále by měly být označovány jen arabskými názvy. O zaujatosti svědčí i to, že text rezoluce připravovali právě Palestinci. Židé po celém světě se začali bouřit a volat po bojkotu UNESCO s tím, že několik tisíc let staré památky beztak nepotřebují žádný certifikát autenticity od 70 let staré organizace. V palestinském časopise sponzorovaném UNESCO pak například vyšel rozhovor s dívkou, která uváděla Adolfa Hitlera jako jeden ze svých vzorů.

Se servilitou UNESCO vůči Palestině i v kontextu stále častějších projevů antisemitismu po celém světě došla v tomto týdnu USA trpělivost. Představitelé Washingtonu oznámili, že od konce příštího roku budou nejen nehradit příspěvky, ale nadále si nepřejí ani být členy. Po dvou dnech následoval se stejným rozhodnutím i Izrael, který označil krok Spojených států za začátek nové éry. Čeští poslanci v květnu tohoto roku v reakci na protiizraelské rezoluce vyzvali vládu, aby rovněž přestala s vyplácením členských příspěvků. Bude pro Česko přístup USA a Izraele inspirací k dalším krokům?

A TADY si přečtěte, že Zemanův pojízdný cirkus narazil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu