fb pixel Úroky na spořicích účtech klesají. Jak získat ten nejvyšší? – G.cz
Vyhledávání

Úroky na spořicích účtech klesají. Jak získat ten nejvyšší?

Zdroj: Shutterstock

Dáváte si peníze na spořicí účet? Pak vás v letošním roce čeká zklamání. Od ledna 2024 se totiž snižují úroky na spořicích účtech. Jak vybrat spořicí účet, abyste dosáhli co nejvyššího zhodnocení?

Komerční sdělení 1.3.2024, 11:01

Úrokové sazby se vracejí do normálu

Po dvou turbulentních letech se situace na finančním trhu začíná vracet do normálu. Klesá inflace a ČNB snížila základní úrokovou sazbu. To potěší zájemce o hypotéku, u kterých začne klesat úrok. Ale dobrá zpráva to není pro majitele spořicích účtů. Na těch také banky snižují úrok, ovšem v náš neprospěch.

Srovnání spořicích účtů

Jaké úroky banky na spořicích účtech nabízejí? Ještě loni byly na spořicích účtech úroky okolo 6 %, do poloviny roku 2024 by měly všude klesnout přibližně na polovinu. Neočekává se, že by letos banky nabízely úrok vyšší než 4 % ročně. U některých bank už klesání začalo probíhat, jinde se ještě úroky nad 5 % drží (například Trinity bank, Air Bank, mBank nebo Max banka).

Má spořicí účet smysl?

Určitě stále má. Pořád bude výhodnější spořit než mít peníze na běžném účtu. I snížený úrok bude znamenat větší ochranu peněz před znehodnocením inflací. Termínované vklady sice nabídnou vyšší úroky, ale nemůžete s penězi po určitou dobu disponovat. Na spořicím účtu je máte neustále k dispozici pro „strýčka Příhodu“.

Jak vybrat spořicí účet?

Byla by chyba vybírat jen podle výše úroku. Důležité totiž je celkové roční zúročení a podmínky založení účtu. Lákavý vysoký úrok může platit jen po omezenou dobu nebo se vztahovat jen na určitou částku. A může být vykoupen řadou nevýhodných poplatků či požadavků.
Hlídat si musíte:

  • úrokovou sazbu a na jak dlouho platí,
  • jak se poté mění,
  • požadovanou výši vkladu,
  • výši poplatků,
  • podmínky využívání účtu.

Podmínky a ceníky si můžete vyhledat na webu jednotlivých bank. Nebo si můžete ušetřit čas a využít online srovnávač spořicích účtů. Na Ušetřeno.cz vám s výběrem pomůže i finanční specialista.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články