fb pixel Upíři na Kampě, Bond v Národním muzeu aneb Praha hvězdou hollywoodských filmů – G.cz
Vyhledávání

Upíři na Kampě, Bond v Národním muzeu aneb Praha hvězdou hollywoodských filmů

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Praha je rájem filmařů, a to především těch hollywoodských. Relativně malé náklady a osobité historické prostředí už se stalo dějištěm nejednoho příběhu ze stříbrného plátna. Točilo se toho u nás hodně, v poslední době třeba Spider-Man: Homecoming nebo seriál Carnival Row. Vybrali jsme pár známějších kousků, v nichž vedle hvězdných tváří hraje prim třeba Karlův most nebo Pražský hrad.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.6.2020, 16:22

Rozparovač na Karlově mostě

Že zahraniční a hlavně hollywoodští filmaři rádi natáčí v Praze, to je známá věc. Fenomén, který kdysi odstartoval Formanův Amadeus, trvá dodnes. Relativně nízké náklady, slávy chtiví čeští komparzisté a především osobité a vpravdě jedinečné prostředí historické Prahy, které se třeba zrovna v Kalifornii shání dost těžko. Pravda, je za tím i vstřícnost Barrandovských studií, kde se většina těch zahraničních produkcí odehrává. Někdy se ale štáby přesunou i do ulic a občas dokonce Praha hraje samu sebe, ne Budapešť nebo Bratislavu.

To je třeba případ teenagerského road movie EuroTrip nebo snad až zbytečně přehlíženého dobrodružného snímku Bratři Bloomovi. Mark Ruffalo a Adrian Brody tu chtějí ukrást vzácnou knihu uloženou v našem Národním muzeu a aby se jim to povedlo, chtějí odlákat pozornost tuzemských bezpečnostních složek i lidí tím, že vyhodí do vzduchu Pražský hrad. A když už je řeč o Národním muzeu, to si zahrálo například v bondovce Casino Royale, kde ztvárnilo hotel, nebo i v takovém Mission: Impossible. Výběr dalších bijáků, v nichž můžete rozpoznat místo v naší stověžaté matičce, najdete v následující galerii:

Byla by samozřejmě ostuda, kdyby se přímo v Praze na autentických místech nenatáčel třeba takový Anthropoid. Filmaři kvůli němu na čas uzavřeli část centra a zdejší obyvatelé i turisté mohli dokonce zahlédnout I. nádvoří Pražského hradu a Matyášovu bránu "vystrojené" v nacistických barvách. To se opravdu nevidí každý den, rozhodně ne ve 21. století. Naštěstí, chce se dodat.

Ale samozřejmě nejen v Praze je filmovým tvůrcům blaze. I jiná česká města jsou malebně fotogenická, navíc tu máme spoustu kouzelných hradů, zámků a zřícenin, které jsou snem pro každého tvůrce pohádky, hororu či temného fantasy. Jaké známé kousky se natáčely například na zámku Hluboká, zámku Ploskovice, v Kutné Hoře nebo jestli se vůbec někdy něco zahraničního natáčelo v Brně, na to se podíváme zase příště.

Podobné články

Doporučujeme

Další články