fb pixel Únos lorda Muncastera: Válka mezi Řeckem a Velkou Británií byla na spadnutí – G.cz
Vyhledávání

Únos lorda Muncastera: Válka mezi Řeckem a Velkou Británií byla na spadnutí

Zdroj: Lafayette photography, London - Victoria and Albert Museum, Lafayette archive, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68367506

Psal se 11. duben roku 1870, když byl při návštěvě řeckého Marathonu lord Muncaster z Británie unesen lupiči. Situace byla natolik vážná, že málem způsobila válku. Bandité pod vedením Takose Arvanitakise měli s únosy zkušenosti a po mnoho let je využívali jako výnosný zdroj příjmů. Ukázalo se však, že zajetí lorda Muncastera a skupiny anglických turistů bylo obtížnější, než původně předpokládali.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 13.4.2024, 09:19

Lord Muncaster

Lord Muncaster, celým jménem Josslyn Francis Pennigton, se narodil 25. prosince roku 1834. Později se stal kapitánem ve střelecké brigádě a bojoval v krymské válce, načež v roce 1862 převzal po svém starším bratrovi baronství. Jelikož se ovšem jednalo o irský šlechtický titul, neopravňovalo ho to automaticky ke křeslu ve Sněmovně lordů.

Namísto toho byl v roce 1872 zvolen do Dolní sněmovny za Cumberland West, kde zasedal do roku 1880. V letech 1885 až 1892 zastupoval Egremont. V roce 1898 byl jmenován baronem Muncasterem z Muncasteru v hrabství Cumberland v rámci Spojeného království, což mu zajistilo místo také ve zmíněné Sněmovně lordů.

Přepadení v Řecku

V roce 1870, dva roky před zvolením do Dolní sněmovny, byl spolu se svou ženou a zbytkem cestovní skupiny zajat bandity poblíž Oroposu. Vůdce banditů Takos Arvanitakis a jeho skupina požadovali za propuštění zajatců 50 000 liber. Lord a lady Muncasterovi byli propuštění, aby předali požadavek o výkupném. Řecký král Jiří požadavek na výkupné odmítl a řecká vláda vyslala vojáky, aby se s bandity vypořádali.

K dalšímu vyjednávání tak nebyl prostor, namísto toho došlo ke střetu mezi lupiči a řeckými vojáky, který skončil smrtí téměř všech zúčastněných, včetně zajatců. Arvanitakis byl jedním z mála, kterým se podařilo z bitvy vyváznout bez úhony.

Válka na spadnutí

Tento incident přiměl Anglii pohrozit Řecku válkou, ale v tu chvíli zasáhlo Rusko a postavilo se na stranu Řecka. Krize byla zažehnána poté, co Řecko provedlo rozsáhlý zásah proti banditům.

Jen málo lidí, které řečtí vojáci zatkli, se na únosu skutečně podílelo. Zásah však zmírnil mezinárodní napětí a výrazně snížil počet následných únosů v zemi. Bandita Arvanitakis byl o dva roky později zastřelen.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články