fb pixel Churchillův odchod do důchodu: Vzdal se premiérského postu, v parlamentu však zůstal až do roku před svou smrtí – G.cz
Vyhledávání

Churchillův odchod do důchodu: Vzdal se premiérského postu, v parlamentu však zůstal až do roku před svou smrtí

Zdroj: BiblioArchives / LibraryArchives - Flickr: Sir Winston Churchill, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41991931

Dne 5. dubna roku 1955 sir Winston Leonard Spencer Churchill, britský politik, který provedl Velkou Británii a spojence krizí druhé světové války, jako premiér země oficiálně odešel do důchodu. Ukončil tak dlouhotrvající politickou kariéru ve vysoké politice, v rámci které významně ovlivnil britské i evropské směřování.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.4.2024, 19:41

Winston Churchill

Winston Churchill se narodil v roce 1874 v Blenheimském paláci a po smrti svého otce v roce 1895 vstoupil do britské čtvrté husarské armády. Během následujících pěti let prožil skvělou vojenskou kariéru, sloužil v Indii, Súdánu a Jižní Africe a několikrát se vyznamenal na bitevním poli.

V roce 1899 se vzdal svého mandátu, aby se mohl věnovat literární a politické kariéře, a v roce 1900 byl zvolen do parlamentu jako konzervativní poslanec za Oldham. V roce 1904 se přidal k liberálům a zastával řadu významných funkcí, než byl v roce 1911 jmenován prvním lordem britské admirality, kde se snažil uvést britské námořnictvo do stavu připravenosti na válku, kterou předvídal.

První světová válka

V roce 1915, ve druhém roce první světové války, byl Churchill považován za zodpovědného za katastrofální kampaně Dardanely a Gallipoli, a proto byl vyloučen z válečné koaliční vlády. V roce 1917 se však do politiky vrátil jako člen kabinetu v liberální vládě Lloyda George.

V letech 1919 až 1921 byl státním tajemníkem pro válku a v roce 1924 se vrátil do Konzervativní strany, kde o dva roky později sehrál vedoucí úlohu při zastavení generální stávky v roce 1926. V letech 1929 až 1939 byl Churchill mimo úřad a vydával nevyslyšená varování před hrozbou nacistické a japonské agrese.

Důchod

Po vypuknutí druhé světové války v Evropě se Churchill vrátil do funkce prvního lorda admirality a o osm měsíců později nahradil Nevilla Chamberlaina ve funkci premiéra nové koaliční vlády. V prvním roce jeho vlády stála Velká Británie sama proti nacistickému Německu, ale Churchill slíbil své zemi i světu, že se Británie "nikdy nevzdá". Shromáždil britský lid k rozhodnému odporu a zkušeně zorganizoval Franklina D. Roosevelta a Josifa Stalina do spojenectví, které nakonec rozdrtilo Osu.

Po poválečném vítězství Labouristické strany v roce 1945 se stal vůdcem opozice a v roce 1951 byl opět zvolen premiérem. V roce 1953 byl královnou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu a byla mu udělena Nobelova cena za literaturu. V roce 1955 odchází ještě jako premiér do „zaslouženého důchodu“, alespoň tedy v souvislosti s nejvyšší politikou. Po odchodu z funkce předsedy vlády totiž ještě zůstal v parlamentu až do roku 1964, tedy do roku před svou smrtí. Většinu svého důchodu strávil Churchill v Chartwellu a ve svém londýnském domě v Hyde Park Gate. Zemřel 24. ledna roku 1965 ve věku 90 let v Londýně.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články