fb pixel UFO nad Vranovem: Nikdy nevysvětlená záhada, která překvapila i Československou armádu – G.cz
Vyhledávání

UFO nad Vranovem: Nikdy nevysvětlená záhada, která překvapila i Československou armádu

Zdroj: Autor: Jiří Sedláček – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37824590

Píše se rok 1987 a nad Vranovskou přehradou v Jihomoravském kraji prolétá neidentifikovatelný létající objekt ve tvaru doutníku o velikosti zhruba patnácti metrů. UFO sledují stovky návštěvníků kempu a nikdo nevěří svým očím. Do incidentu se následně zapojuje i armáda, která si s podivným objektem také neví rady. Přesné vysvětlení o tom, co se tehdy stalo dosud neexistuje.

Martin Miko
Martin Miko 14.2.2024, 05:34

Nikdy nevyřešená záhada

Ve světě existují stovky, možná i tisíce vypozorovaných případů UFO, které nemají žádné vysvětlení. Na území Česka byl zdokumentován jeden takový případ, který se dochoval pouze ve vzpomínkách očitých svědků. Událost, známá jako UFO nad Vranovem nebo incident nad Vranovem, patří k největším záhadám, které se kdy udály. A co se vlastně tehdy přesně stalo?

Byl horký letní den 12. července 1987 a rekreanti u Vranovské přehrady se zrovna váleli v kempu u vody. Zhruba v poledne místního času obdržel nadporučík Jaroslav Špaček z 51. vrtulníkového pluku podivný rozkaz – pronásledovat neznámý létající předmět černé barvy ve tvaru doutníku, který se momentálně vyskytuje nad Vranovem. Do akce tak vyrazila tříčlenná osádka. Špaček spolu se svými kolegy dostali rozkaz neznámý objekt sestřelit, jenže to tak úplně nebylo možné. UFO se totiž pohybovalo přímo nad rekreanty, což střelbu značně komplikovalo. Podle popisu pilotů se objekt choval velmi podivně. Vždy když se stroj snažili zaměřit do zaměřovače, okamžitě obratem změnil směr letu, a po dvou minutách vizuálního kontaktu náhle zmizel za mrakem.

Objekt letící směrem z Rakouska se posléze znovu objevil a mířil přímo proti armádnímu vrtulníku takovou rychlostí, že se jim sotva podařilo vyhnout. „Naše osádka si nejprve myslela, že je naváděcí stanoviště navádí na mrak, který se jeví na obrazovce radaru jako cíl. Hlásili jim: „Cíl je od vrtulníku vzdálený dvacet kilometrů, patnáct, deset, osm, tři, dva. Minuli jste se pět set metrů vpravo…“ a tak podobně. Osádka vrtulníku ale nic nezahlédla. Následovala další informace: „Cíl přímo proti vám!“ Stále ale nebylo nic vidět, přestože vrtulník vylétl z oblačnosti. Když ze země ohlásili vzdálenost cíle dvě stě metrů, podíval se nadporučík Pospíchal nad sebe a vykulil oči. Nad ním proletěl v protisměru podivný tmavý předmět doutníkového tvaru. Stihnul jen říci do interkomu: „Proletělo to nad námi, toč“. Kapitán Tesařík otočil stroj a cíl uviděl i on. Snažil se jej sledovat. „Na zemi podali hlášení, že cíl vidí a že vypadá jako letoun bez křídel,“ popsal Špaček situaci v rozhovoru pro e15.cz. Následně se objekt přemístil vysokou rychlostí nad Brno, poté nad Jaslovské Bohunice a Bratislavu, kde z hledáčku radarů zmizel.

Po třiceti letech se ukázalo, že UFO bylo pronásledováno i dalšími dvěma letouny L-39 Albatros, které vyrazily z Brna a objekt sledovaly směrem k Dukovanům. Létající objekt však letěl tak rychle, že ho nešlo dohnat, a proto se jim nad Bratislavou ztratil.

Po přistání byla osádka instruována, aby zničila veškeré záznamy o rozhovorech v radiokorespondenci a parametrech letu. Následně se oba naši piloti rozhodli provést vlastní výpočty a odhadnout rychlost neznámého letadla. Jejich analýza ukázala, že rychlost tohoto podivného letounu se pohybovala mezi šedesáti až 2700 kilometry za hodinu.

A co se tedy vlastně stalo? Vysvětlení neexistuje, nicméně hypotéz je hned několik. Je možné, že se jednalo o stíhačku, ale to piloti odmítají, protože žádná západní stíhačka by nebyla schopna takové změny rychlosti a směru letu, a navíc letět přes dvě a půl hodiny bez tankování by také žádný stroj nezvládl.

Možná nás tehdy navštívila mimozemská civilizace, nicméně UFO mívá mnoho různých vysvětlení. Nejčastěji lze situaci vysvětlit jako elektrometeor, atmosférický jev, meteor, hořící bahenní plyn, světla reflektorů, hejna tažných ptáků nebo halucinace. Rovněž mohlo jít o utajovanou zkoušku letounu nebo dosud nepopsaný přírodní úkaz.

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/UFO

https://cs.wikipedia.org/wiki/UFO_nad_Vranovem

https://www.stream.cz/badatele/nejvetsi-zahady-ufo-kdyz-nase-armada-strilela-na-ufony-64524179

Podobné články

Doporučujeme

Další články