fb pixel U moře dříve než v Brně po D1? Není problém. Bulharský Sozopol už na vás čeká – G.cz
Vyhledávání

U moře dříve než v Brně po D1? Není problém. Bulharský Sozopol už na vás čeká

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Tak jsme se dočkali! Jsou tady dlouho očekávané prázdniny a s nimi doba dovolených. A jednou z destinací, kam můžete jet, je Bulharsko. To je prostě pro našince stálice, jezdilo se tam už za komunistů. A jeho popularita neklesá ani dnes. My vás zveme na procházku romantickým starobylým Sozopolem.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 3.7.2023, 17:47

Je to blízko, to, co hledám...

Přiznávám, že Bulharsko byla další destinace, se kterou jsem se až do zralého věku nesetkala. Jako malá jsem s rodiči byla akorát u Balatonu, moře jsem viděla vážně poprvé až ve dvaceti v Itálii, a pak už mě lákaly spíše vzdálenější destinace. No, ale s narozením dítěte se priority přehodnocují, a to i v souvislosti s cestováním. Takže došlo i na Bulharsko s Černým mořem, které vlastně ani pomalu není moře, protože je ze všech stran obklopené pevninou. Je to sice moře Atlantského oceánu, ale je s ním spojeno pouze prostřednictvím Středozemního moře, na něž navazuje v oblasti Bosporu. Ale to je v konečném důsledku úplně jedno, protože je krásné a má všechno, co od moře my, suchozemci, čekáme. Vážně.

Hned na začátku jedna obrovská výhoda s destinacemi v Bulharsku spojená – je to prostě blízko. Let do Burgasu netrvá ani dvě hodiny! Takže pokud nepatříte mezi nadšené fanoušky letecké dopravy, tak tohle se vážně dá úplně na pohodu. Právě v Burgasu je letiště, kam se lítá, když jste se rozhodli, že prožijete svoji dovolenou v Sozopolu a jeho okolí. A dobře uděláte. Alespoň já si to myslím.

Historie, romantika a dobré víno

Sozopol leží na úzkém, na sever vybíhajícím poloostrově a za vidění stojí jeho stará část. Samozřejmě se musíte připravit na turisty. Kouzelné jsou hlavně staré domy z 19. století, které už v době výstavby musely asi vypadat dost staře. Jsou obložené dřevem, horními patry přesahují trochu do ulice a vypadá to vážně hezky, hlavně na severním konci poloostrova. V roce 1970 byla stará část města vyhlášena architektonickou a historickou rezervací, chráněnou UNESCEM. V uzoučkých zahrádkách a uličkách všude roste pnoucí víno. A když už jsme zmínili víno, tak to rozhodně ochutnejte. Teď myslíme to tekuté. Bulhaři ho vážně umí a romantických vinárniček v Sozopolu najdete hodně.

Hlavní ulice starého města se pak jmenuje po Apollónovi, který je ochránce mořeplavců. Ve starověku se Apollonia jmenovalo koneckonců celé město, které má opravdu dlouhou historii. Bylo osídleno již v 5. tisíciletí před Kristem a nynější městečko bylo založeno v 7. století před Kristem milétskými Řeky pod jménem Apollonia. Později pak byla tato řecká kolonie připojena k Byzantské říši a přejmenována na Sozopolis (Město spásy), což souviselo s přijetím křesťanské víry. V době středověku se rozvíjel obchod a stavba lodí a Sozopol se tak stal nejdůležitějším přístavem prvního bulharského království. Dodnes v Sozopolu zůstala kotva jako symbol města.

A když už vás nebude bavit courat městem, tak hurá na pláž. Těch je v okolí Sozopolu vážně hodně. A pokud máte malé děti, tak oceníte, že moře je u pláže opravdu mělké. Jo, můžete občas narazit na medúzu, ale tu budou spíš děti asi nadšeně lovit, k jejímu nenadšení. A vy si můžete dát něco dobrého v plážové restauraci. Kromě vína mají Bulhaři i dobrou kuchyni, takže milovníci jídla si určitě přijdou na své. Šopský salát vám vážně bude v Bulharsku chutnat prostě jinak (to, že se jedná původně o bulharský recept, asi určitě víte).

Jen na to kývání hlavou si dejte pozor. Může snadno dojít k nedorozumění. Kýváním hlavou totiž Bulhaři dávají najevo nesouhlas. Proč? Říká se, že v dobách, kdy tu byla Osmanská říše, sultán Bulhary nutil, aby přestoupili na islám. A když se jich potom ptal, jestli tak skutečně učinili, přikyvovali, že ano, ale mysleli si opak. Takže tak.

Určitě si projděte naši galerii. Najdete v ní různá zákoutí z této malebné části Balkánského poloostrova. Možná se vám potom budou chtít zabalit kufry a směr Sozopol vyrazit. My vám to rozhodně vymlouvat nebudeme. A užijte si léto.

Podobné články

Doporučujeme

Další články