fb pixel Tvůrce Simpsonů a Futuramy Matt Groening slaví 65. narozeniny. Dočkáme se dalšího filmu o oblíbené žluté rodince? – G.cz
Vyhledávání

Tvůrce Simpsonů a Futuramy Matt Groening slaví 65. narozeniny. Dočkáme se dalšího filmu o oblíbené žluté rodince?

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Dnes slaví své 65. narozeniny muž, který stál za zrodem animovaných kultovních seriálů Simpsonovi a Futurama, Matt Groening. Dodnes působí jako producent a scénárista obou oblíbených "animáků". Tvůrčí činnosti se však věnoval od mládí, kdy kreslil a věnoval se práci redaktora ve školních novinách. Prorazit se mu však podařilo až díky pořadu The Tracey Ullman Show na stanici FOX, kde pauzy vyplňoval krátkými kreslenými skeči. Až teprve 17. listopadu 1989 prorazil prvním odvysílaným dílem seriálu Simpsonovi.

Martin Miko
Martin Miko 15.2.2019, 09:00

Tvůrce Simpsonů se nechal inspirovat svou rodinou

Život Matta Groeninga v podstatě odkazuje na seriál Simpsonovi. Narodil se 15. února 1954 v americkém Portlandu v Oreganu rodičům Homerovi a Margaret Groeningovým. Otec byl animátor a producent, matka pracovala jako učitelka. Své rodiče ze Simpsonů tak v podstatě pojmenoval po těch svých. Matt měl čtyři sourozence, přičemž jeho starší bratr byl pojmenován Mark a jeho tři sestry se jmenují Patty, Lisa a Maggie. Co se týče jmen, tak se v podstatě nechal inspirovat svou rodinou. Mattův bratranec je shodou okolností režisér a scénárista Craig Barlett, kterého známe díky animovanému seriálu Hey Arnold!, takže měl Matt slušně nakročeno.

Na střední škole se začal věnovat kreslení a stal se redaktorem studentských novin. Po střední škole nastoupil na univerzitu Evergreen State College v Olympii ve Washingtonu, kde dále pokračoval v práci redaktora univerzitního časopisu. Po studiích se přestěhoval do Los Angeles, kde se stal novinářem na plný úvazek. Kromě toho se věnoval komiksu Život v pekle, který vychází dodnes, a dokonce byl vydán v souboru knih Láska je peklo, Práce je peklo a Velká kniha pekla. Jedním ze zlomových okamžiků v jeho kariéře nastal, když získal zakázku u hollywoodského producenta Jamese Brookse, který mu nabídl, aby vytvářel krátké kreslené skeče v rámci pořadu The Tracey Ullman Show na stanici FOX. Vše vyvrcholilo 17. listopadu 1989, když pod Groeningovou rukou vznikl vůbec první díl animovaného seriálu Simpsonovi v dnešní podobě. Jednalo se o dvacetiminutový díl pod názvem Vánoce u Simpsonových, který vzbudil okamžitě obrovskou pozitivní odezvu a začal se vysílat v hlavním čase. Od té doby běží Simpsonovi pravidelně až do dnešních dnů.

Dočkáme se druhého filmu o rodině Simpsonových?

Je zajímavé, že základní koncept seriálu, kterého se tvůrci drží dodnes, byl vymyšlen za 15 minut v podstatě „na koleni“ v čekárně u vrchního producenta Jamese L. Brookse, který byl nápadem nadšený. Koncept v podobě nefunkční rodiny s šíleným otcem a velké spoustě postav z městečka Springfield se tvaroval během několika sezón.

Matt Groening navíc v roce 1999 přišel s dalším animovaným seriálem, který vytvořil spolu s David X. Cohenem. Jednalo se Futuramu, která se odehrává v budoucnosti. Zachován je zde klasický styl „simpsonovského“ specifického humoru i kresby. Děj Futuramy se odehrává v roce 3000 v Novém New Yorku. Celkem vzniklo 7 sérií.

Z toho až mrazí. Podívejte se, jak se Simpsonovým dařilo předpovídat budoucnost:

Co se týče Simpsonových, tak v roce 2007 vznikl i film pod názvem Simpsonovi ve filmu, který sklidil obrovský úspěch. V současné době se hovoří o dalším filmu Simpsonových, avšak prozatím se čeká na geniální námět. Tvůrci totiž nechtějí nic uspěchat a vypadá to tak, že si ještě nějaký ten rok počkáme.

A tady se podívejte na Simpsonovi jako akční hrdinové 80. let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články