Tvůrce nejhorších filmů všech dob by oslavil 93. narozeniny. 5 zajímavostí o králi brakového hororu Edu Woodovi

Obrázek uživatele Jan Palička
10.10.2017, 14:10

Málokdo by se chtěl do dějin kinematografie zapsat jako ten nejhorší filmař všech dob. Přesně to se povedlo Edu Woodovi, který by dnes oslavil 93. narozeniny. Ač jsou jeho filmy považovány za čistokrevný brak, jedná se o kultovního režiséra a scénáristu. Co o něm možná nevíte?

1) Chlapec, ze kterého matka vychovala transvestitu

Edward Davis Wood junior se narodil 10. října 1924 do rodiny poštovního úředníka. Celý jeho život ovlivnila jeho matka Lillian, která ho od dětství oblékala do dívčích šatů s tím, že nechtěla syna, ale dceru. Tím z Eda Wooda vychovala transvestitu, který se po celý život rád oblékal jako žena a oblečení ráno volil podle toho, zda se zrovna cítil být více mužem, nebo ženou. Tématika transsexuality se promítla i do jeho tvorby, o snímku Glen, nebo Glenda? pojednávajícím o muži převlékajícím se za ženu dokonce prohlásil, že se jedná o autobiografický snímek.

2) Nadšenec do brakové tématiky již od mala

Už jako malý chlapec miloval Ed Wood brakové komiksy a literaturu. Ať už to byly příběhy kovbojů z Divokého západu, drsné detektivky nebo sci-fi romány o mimozemšťanech, malý Ed je doslova hltal a snil o tom, že i on sám bude podobné příběhy psát. Když ke dvanáctým narozeninám dostal malou kamerku, rozhodl se, že bude své příběhy nejen psát, ale i natáčet. Zajímavostí je, že jako malému nadšenci se mu podařilo natočit záběry vzducholodi Hindenburg těsně před tím, než se zřítila v plamenech.

3) Tvůrce nejhorších filmů všech dob

Wood si svůj sen o tom stát se filmařem splnil. Po vzoru svého idolu Orsona Wellse si Wood ke svým filmům psal scénáře, režíroval je a i v nich hrál, často několik rolí najednou. Horory Eda Wooda byly silně nízkorozpočtové, nepovedené záběry se nepřetáčely a rovnou se použily. Rekvizity se vytvářely většinou z odpadků, kupříkladu UFO představovala poklice od auta zavěšená na vlasci. Ve Woodových filmech hráli často pořád ti samí herci, protože nikdo jiný s ním nechtěl spolupracovat. Asi nejznámějším snímkem Eda Wooda je horror Plan 9 From Outer Space, který byl mnohokrát označen za nejhorší horor všech dob.

4) Smrt v naprosté chudobě a zapomnění

Za svého života se Ed Wood vůbec neproslavil, naopak se mu podařilo utratit veškeré peníze a do toho ještě propadnout depresím a alkoholismu. Na alkoholu se stala závislou i jeho manželka Kathy. Společně začali dlužit, kam se podívali, a v roce 1978 byli vystěhováni z bytu v Hollywoodu a musel je u sebe ubytovat jejich známý Peter Coe. 7. prosince 1978 se Ed a Kathy rozhodli, že celý víkend stráví jen pitím vodky. Po dvou dnech již byl Ed Wood tak opilý, že nebyl ani schopen vstát z postele a zemřel na infarkt, čehož si jeho manželka pro opilost všimla, až když už mu nebylo pomoci. Tělo Eda Wooda bylo zpopelněno a jeho popel vysypán do moře.

5) Posmrtný kult a inspirace dalších filmařů

Edu Woodovi se podařilo dostat se do širšího povědomí až po smrti. V roce 1980 se jeho dílu začal věnovat komentátor a kritik Michael Medved a označil tvorbu Eda Wooda za nejhorší počin v dějinách kinematografie. Milovníci béčkových hororů, které byly v 80. letech populární, Woodovým filmům propadli a mladí tvůrci se jím začali inspirovat. Režisér Tim Burton dokonce o osudech Eda Wooda natočil životopisný snímek, kde Wooda hrál Johnny Depp. Dnes je spíše než cokoliv jiného považován Ed Wood za snílka a vizionáře, kterého ani velké neúspěchy neodradily od toho, aby dál pokračoval v tom, co ho bavilo.

A TADY máte 10 důvodů, proč si pořídit knížku Továrna na debilno.


Komentáře