fb pixel Tváře hrdinů i vraha: Jak vypadají Gabčík, Kubiš a Heydrich v novém filmu Smrtihlav? – G.cz
Vyhledávání

Tváře hrdinů i vraha: Jak vypadají Gabčík, Kubiš a Heydrich v novém filmu Smrtihlav?

Od atentátu na čelního představitele nacismu Reinharda Heydricha uplynulo 75 let. Příběh odvahy československých výsadkářů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše stále přitahuje nejen veřejnost, ale i filmaře. Do kin míří nové zpracování režiséra Cédrica Jimeneze Smrtihlav, které pojednává nejen o atentátu, ale zaměřuje se i na pochopení osobnosti nenáviděného zastupujícího říšského protektora. Jak ve filmu vypadá Heydrich a jak českoslovenští hrdinové Gabčík s Kubišem?

Jan Palička
Jan Palička 6.6.2017, 16:00

Před 75 lety byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Československým výsadkářům v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem se podařilo sprovodit ze světa jednoho z čelních představitelů nacismu. Jejich hrdinství, ale i Heydrichova ďábelská osobnost, dodnes přitahují pozornost. Důkazem jsou i nová filmová zpracování. Po snímku Anthropoid Seana Ellise míří do kin film Smrtihlav režiséra Cédrica Jimeneze.

Zatímco Anthropoid pojednával převážně o samotném atentátu a jeho pozadí, Smrtihlav natočený podle knihy Laurenta Bineta HHhH (německý anagram "Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich") se více zaměřuje na osobnost Reinharda Heydricha a nabízí unikátní pohled z druhé strany, který by měl pomoci pochopit jednoho z nejvíce nenáviděných nacistů a jeho vzestup k moci.

Heydricha si ve filmu Smrtihlav zahrál australský herec Jason Clarke. Ten popisuje, jak se vžíval do role muže, který je dodnes symbolem teroru. „Heydrich byl symbolem nacismu,“ říká Clarke. „Stal se ztělesněním toho, čeho se Hitler a jemu blízcí snažili dosáhnout. Měl toho mnoho na svědomí.“ Clarkovo ponoření se do nitra nenáviděného nacistického pohlavára oceňuje i režisér snímku Jimenez. „Dokáže být děsivý, ale zároveň charismatický. Je nepřehlédnutelný. To všechno bylo pro postavu Heydricha nesmírně důležité,“ hodnotí herecký výkon Jimenez.

Působivý je i výkon herců, kteří ztvárnili československé hrdiny Gabčíka a Kubiše. Čecha Kubiše si zahrál Brit Jack O´Conell a Slováka Gabčíka Američan Jack Reynor. Oba herce scénář zaujal na první přečtení. Přiznávají, že nejtěžší bylo dozvědět se o Kubišovi s Gabčíkem co nejvíce informací, protože v angličtině je dostupné jen zlomkové množství pramenů o výsadkářích z operace Anthropoid.

Stejně jako z Gabčíka a Kubiše a další parašutisty i z jejich filmových představitelů se stali nerozluční přátelé. „Brzy se z nás stala nerozlučná skupinka. Naše společné scény většinou zachycují smysl pro jednotu a bratrství. Dokonce, i když se blíží konec v kryptě. Je vidět, že bratrství je určitě jedním z hlavních témat filmu,“ říká Jack Reynor. Mrazivý je i herecký výkon představitelky hlavní ženské role Rosamund Pikeové, která hraje Heydrichovu manželku Linu a dokazuje, jaký vliv může žena mít na jednoho z nejobávanějších mužů všech dob.

Zajímavosti o atentátu na Heydricha se dočtete zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články