fb pixel Trump zneužil orla: prezidentský kandidát čelí žalobě za krádež fotky – G.cz
Vyhledávání

Trump zneužil orla: prezidentský kandidát čelí žalobě za krádež fotky

Donald Trump, kontroverzní prezidentský kandidát nejen v konkurečních, ale i přímo ve ‚svých‘ politických kruzích, použil fotku ikonického orla bělohlavého v propagační kampani a na upomínkových předmětech. Jenomže tu fotku (s)prostě ukradl z internetu.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 25.4.2016, 16:40

Donalda Trumpa jsou plné zprávy, a co se týče orla bělohlavého, už loni před Vánoci pobavil obecenstvo jednou téměř hororovou scénou s mohutným dravcem – tenhle americký státní symbol se ho očividně snažil zneškodnit.

Vše tehdy dobře dopadlo, ale teď má Trump kvůli orlovi bělohlavému jiný, závažnější problém. Nejde ani tak o peníze za pokutu, která se v případě zneužití fotografie, navíc pro reklamu za účelem prezidentské kampaně, může šplhat i do stonásobků obvyklé ceny zneužitého díla – ne, jde o (další) ostudu a označení Trumpa za zloděje. Protože ona to krádež je.

Jde o tuhle fotku, kterou už před 36 lety pořídili Robert Rozinski a Wendy Shattil. V té době byl orel bělohlavý kriticky ohroženým druhem, zejména následkem velkoplošného používání pesticidů.

Fotografie se objevila na poutačích na Trumpových mítincích a posléze také na cedulích, které byly k prodeji na jeho webu za 22 dolarů po dvou v jednom balení.

Fotografové se nejprve snažili domluvit s Trumpem mimosoudně, ale dostalo se jim příkrého odmítnutí. Proto je nyní z celé kauzy regulérní žaloba, po níž bude následovat soudní proces, který bude jistě velký, stejně jako náhrada za přímé i nepřímé škody fotografů.

Ale dobře mu tak. Možná tu fotku neukradl přímo on, ale některý z jeho podřízených, nicméně on nad nimi držel ochrannou ruku a posvětil i jejich odmítnutí smíru. Krást se prostě nemá, ani kdyby tím prezidentem už byl a kdyby se mělo jednat byť jen o prkotinu, třeba nějakou psací potřebu, že?

A tady máte ještě 11 alternativních využití Donalda Trumpa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články