Trump spojuje dávné rivaly: Exprezidenti Clinton a Bush svorně kritizovali svého nástupce – G.cz
Vyhledávání

Trump spojuje dávné rivaly: Exprezidenti Clinton a Bush svorně kritizovali svého nástupce

Jako prezidenti měli jen málo společného. Nyní Billa Clintona a George Bushe ml. spojuje nevraživost vůči Donaldu Trumpovi.
Zdroj: dailymail.co.uk

Bývalí američtí prezidenti Bill Clinton a George Bush ml. nikdy nebyli žádní velcí přátelé. Jeden skalní Demokrat, druhý Republikán. I jejich působění ve funkci bylo diametrálně odlišné. Nyní ale exprezidenti našli společnou řeč. Tou je kritika jejich nástupce Donalda Trumpa.

Jan Palička
Jan Palička 15.7.2017, 07:55

Američtí prezidenti bývají často zcela rozdílné osobnosti. Zatímco Bill Clinton byl ukázkovým zástupcem amerických Demokratů a symbolem 90. let, jeho nástupce George Bush ml. pak definoval pravicovou republikánskou politiku počátku nového tisíciletí. V politických otázkách se Bush s Clintonem nikdy příliš neshodli, a že by byli lidsky dobří kamarádi, se také říct nedá.

Není moc věcí, které dokáží dát staré soky dohromady tak, jako když si najdou společného nepřítele. Pro Clintona s Bushem se jím stal jejich nástupce v Bílém domě Donald Trump. U Clintona jde Trumpovu kritiku pochopit, ostatně byla to Clintonova manželka Hillary, kterou realitní magnát porazil v prezidentských volbách.

Pro Bushe pak Trump představuje odklon od tradiční republikánské praxe, kde si kandidát musel nominaci do prezidentských voleb zasloužit dlouholetou prací pro stranu a zastávání několika politických funkcí v barvách republikánů. Sám Bush byl před zvolením prezidentem guvernérem Texasu a v republikánských primárkách podporoval nejprve svého bratra Jeba, který je guvernérem Floridy a následně senátora Teda Cruze. To, že Trump byl v rámci strany „člověkem odnikud“, vnímal Bush od počátku jako křivdu.

Oba bývalí prezidenti se sešli na diskusním fóru pro studenty, kteří promovali v rámci Bushova stipendijního programu v Dallasu. Jestli si v něčem notovali jako nikdy předtím, pak to byla kritika počínání Donalda Trumpa v prezidentském úřadu. Sice ho nekritizovali jmenovitě, ale z jejich odpovědí na otázky studentů bylo jasné, na koho svými vyjádřeními naráží. Bush například na otázku, jakou vlastnost by měl mít prezident, odpověděl, že pokoru, a dodal, že někteří by si to měli uvědomit, čemuž se jeho kolega Clinton od srdce zasmál.

Manžel neúspěšné Trumpovi protikandidátky pak přidal vlastní odpověď na stejnou otázku. „Prezident by si měl uvědomit, že to, co dělá, dělá pro Američany, a ne pro sebe. Pokud je arogantní, tak na to zapomíná,“ řekl Clinton. Nejen Bushovi, ale i všem zhruba třema stovkám studentů bylo jasné, že hovoří o současném prezidentovi. Na dotaz, jaké jsou jeho současné vztahy s Bushem pak Clinton odpověděl: „Je to takový můj bratr od jiné matky.“ Jak je vidět, když jde o Trumpa, je válečná sekera mezi starými konkurenty zakopána.

A na závěr ještě rychle zkoukněte 8 tváří Donalda Trumpa v jednom gifu: poznáte všechny superpadouchy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články