fb pixel Trump představil vlajku své vesmírné armády! K čemu bude dobrá? – G.cz
Vyhledávání

Trump představil vlajku své vesmírné armády! K čemu bude dobrá?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Donald Trump při krátkém projevu ze své pracovny velice pyšně představil vlajku US Space Force, vesmírných vojenských sil americké armády. Co si ale za tou vlajkou máme představit, čeká nás éra vesmírných mariňáků? Možná jednou, zatím ale ne.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.5.2020, 13:23

Hvězdná pěchota za dveřmi?

Poté, co americká vláda zase jednou vykradla Star Trek a tak trochu štípla kultovnímu seriálu logo pro vesmírný sbor armády, představil prezident Donald Trump na krátké předváděčce celou vlajku Space Force. Usmíval se u toho jako malá holka na koncertu One Direction, protože podle všeho už vidí všechny ty války s mimozemšťany.

Ostatně, Trump mluví o vesmírném odvětví své armády od prvních let svého prezidentování, je to něco, s čím do Bílého domu šel. Konečně se mu podařilo založit samostatně fungující instituci v prosinci loňského roku. A ani pandemie smrtící chřipky mu nepřekazí plány na jeho galaktické vojáky!

Star wars!

Věřte tomu nebo ne, on to není tak úplně pitomý nápad. Americká “vesmírná armáda” v různých formách existovala mezi letectvem a NASA od osmdesátých let, kdy už bylo jasné, že dříve či později bude ten, kdo kontroluje orbit, dominantní na jakémkoli bojišti. Problém stávajícího vesmírného sboru ale bylo to, že byl decentralizovaný.

Například vojenské satelity, kterých má USA skoro sto třicet, tedy téměř dvakrát víc než Rusové nebo Čína, pořád spadají pod různá administrativní odvětví US Army, pod letectvo, námořnictvo, výzvědnou službu a podobně. Tím, že všechny spadnou pod US Space Force se spousta věcí ulehčí.

Znamená to efektivnější mapování, snazší kooperaci a pravděpodobně i ušetření nějakých nákladů. Do hry ale vstupují i “sci-fi” aspekty věci, třeba logistika. DARPA už léta pracuje na projektu, který by umožnil mít někde americkou armádu dvě hodiny po vydání rozkazu a toho lze docílit, pokud se bude moci technika posílat přímo z orbitu. Předpokládá se tedy, že hlavní snahy Space force se upřou na budování “vesmírných skladišť”.

Zní to zábavně, i když ne tak zábavně jako invaze na Mars. Na tu si musíme počkat až Zemi vyhlásí válku marťanský císař X Æ A-12 Musk.

Podobné články

Doporučujeme

Další články