fb pixel
Vyhledávání

Trump míří do Saúdské Arábie. Jak přijme kolébka islámu svého velkého odpůrce?

Trump už v Bílém domě přijal saúdského korunního prince. Lze tedy očekávat, že i setkání s jeho otcem v Rijádu proběhne bez problémů.
Zdroj: dailymail.co.uk

Americký prezident Donald Trump se chystá na svou první oficiální zahraniční cestu. Spolu s první dámou Melanií a svou dcerou Ivankou a zeťem Jaredem, kteří oba pracují jako prezidentští poradci, zamíří Trump do Saúdské Arábie. Jak přijme nejmocnější muslimská země a kolébka islámu muže, který je asi nejproslulejším odpůrcem tohoto náboženství? Může tento střet dvou protichůdných vidění světa pomoci se sbližováním západní a blízkovýchodní kultury, nebo situaci jen přiostřit?

Jan Palička
Jan Palička 20.5.2017, 09:39

Od svého nástupu do úřadu prezidenta Spojených států přijal Donald Trump v Bílém domě hned několik státních návštěv. S prezidentem se setkalo mnoho významných osobností jako izraelský premiér Netanjahu, německá kancléřka Merkelová, britská premiérka Mayová nebo i turecký prezident Erdogan. Nyní je to poprvé, kdy na zahraniční návštěvu vyráží Trump.

V doprovodu své manželky, první dámy Melanie, a týmu poradců včetně své dcery Ivanky a jejího manžela Jareda, směřuje Trumpova první oficiální státní návštěva do Saúdské Arábie. Paradoxem je, že Trump proslulý svými protiislámskými postoji jako první zemi, kterou navštíví, vybral zrovna zemi, v níž islám vznikl a v rámci islámských zemí je zdaleka nejvlivnější a nejortodoxnější.

Navzdory Trumpovým ostrým výrokům vůči islámu a několikanásobnému pokusu zakázat do USA vstup občanům vybraných muslimských států nový prezident stejně jako jeho předchůdci považuje Saúdskou Arábii za spojence. Za až příliš vřelý vztah ke kolébce islámu byla přitom kritizována Trumpova oponentka Hillary Clintonová, které firmy napojené na islámské království a rodiště proroka Mohammeda dokonce přispívaly na volební kampaň.

Trumpova náklonnost k Saúdům je z pohledu bývalého byznysmena pochopitelná. Saúdská Arábie je ropnou velmocí a patří k nejbohatším zemím na světě a s takto perspektivním obchodním partnerem je i zarytý antiislamista Trump ochoten překlenout vzájemné rozdíly a ukázat, že v dnešním světě jsou peníze nad náboženstvím. Stejně pragmatický přístup se očekává i od představitelů saúdské strany, od kterých nelze očekávat, že by si Trumpa dennodenně se otírajícího o jejich svatou víru nějak oblíbili, ale byznys je byznys.

Ostatně jsou to právě obchodní vazby mezi USA a Saúdskou Arábií, které do země letí Trump podpořit a prohloubit. Jeho zeť Jared Kushner například osobně intervenoval u leteckého giganta Lockheed Martin, aby došlo k úpravě nabídkové ceny za zvažovaný kontrakt tak, aby byla stamiliardová smlouva se Saúdy uzavřena. Trump dále hodlá hovořit o nutnosti sjednotit se v boji proti terorismu. Ze svého projevu pak vypustil frázi "radikální islám", za což vehementně kritizoval jak Baracka Obamu, tak Hillary Clintonovou, u nichž odmítání spojování islámu s terorismem označil za podlézání muslimům. Když jde o peníze, očividně i Trump sám je ochoten si trochu zapodlézat.

Ač setkání Trumpa se Saúdy bude po všech ohledech střetem dvou úplně odlišných vesmírů, nelze očekávat, že se bude jednat o střet vyhrocený. Oba světy totiž společnou řeč našli a vypadá to, že to je právě řeč peněz, která dokázala spojit nespojitelné. Zajímavé bude sledovat, jak se například první dáma a první dcera popasují s nutností zahalování a zda prostořekému Trumpovi přeci jen nějaká nevhodná narážka neujede. Tak, či onak, kdo očekává senzaci, bude nejspíše zklamán, jelikož s největší pravděpodobností půjde o státní návštěvu jako každou jinou.

Tady se pak dozvíte, jak se Trumpovi podařilo spojit EU a ISIS.

Podobné články

Doporučujeme

Další články