fb pixel Tři režiséři, tři zcela odlišné filmy: Vetřelec je nejrozháranější trilogií historie filmu – G.cz
Vyhledávání

Tři režiséři, tři zcela odlišné filmy: Vetřelec je nejrozháranější trilogií historie filmu

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Vetřelec je možná nejslavnější monstrum filmového světa. Produkt (maličko) pokroucené mysli H. R. Gigera se stal symbolem nebezpečí hlubokého vesmíru a velkých klubek kanelů a tmy a vůbec. Dnes ve 22:15 dávají na Prima MAX snímek Vetřelec ³, tedy třetí díl, který má na svědomí geniální režisér David Fincher. Tak trochu.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.5.2020, 14:30

Původní trilogie

Původní díly Vetřelce jsou čtyři. Ale o čtvrtém filmu, tedy o snímku Vetřelec: Vzkříšení, se nikdo moc bavit nechce, takže se občas prohodí něco o “původní Alien trilogii”. Ano, dalo by se to tak brát. Co je na té trilogii ale zvláštní, je to, že jediné, co ty filmy spojuje, je sám vetřelec a Ellen Ripley v podání Sigourney Weaver.

Filmy jsou totiž naprosto rozdílné náladou a vlastně i žánrem. To proto, že za každým z filmů v “původní trilogii” stojí diametrálně odlišný režisér, který vtiskl něco ze sebe sérii a ve výsledku i celé té mytologii.

Původní film natočil Ridley Scott jako ultimátní horor pro všechny. Přestože se děj odehrával uprostřed vesmíru, nebyla to naleštěná barevná Star Trek srandička, ti lidé na plátně byli normální kamioňáci, kancelářské krysy a údržbáři. Normální lidé jako já nebo vy. A do toho mezi ně vypustil monstrum, které chlapy penetrovalo a do žen zasévalo něco odporného, co v nich rostlo. Všichni se cítí při koukání na prvního Vetřelce trochu zneužití. A k dokonalosti filmu pomohlo i to, že titul přeživšího si postavy náhodně losovaly, takže od začátku nemáte tušení, kdo z nich přežije. Protože to nevěděli ani scenáristé. Pro Scotta osobně se pak Alien stal životním dílem, což je nemilá skutečnosti, které "vděčíme" za Promethea a Covenant... Ale to je zase jiná pohádka.

Po Ridleym přišel James Cameron s pokračováním Vetřelce a celou sérii zničil. Z dokonalého hororu o nezničitelném něčem, co nevíte, odkud je a co je… udělal potravu pro kulomety. Najednou ten neporazitelný vesmírný démon měl bambiliony bratříčků a všichni umírali jak na běžícím páse. Nejenom to, ale taky připsal vetřelčí matku, která rozbila ten mýtus nesmrtelného tvora… a vůbec, prostě by ho neměli nechat točit ty jeho Avatary, dokud se za Vetřelce neomluví!

A pak tady máme trojku. Vetřelec ³! Ano, na třetí. Ne, nikdo neví proč. Trojku točil David Fincher a byl to trochu návrat k původnímu hororovému konceptu a navíc v excelentním prostředí. Ripley spadne na vězeňskou planetu plnou násilných chovanců a s ní připutuje pochopitelně i Alien. Pravděpodobně při natáčení tohohle Fincherovi zbělely vlasy a dodnes se odmítá o svém času stráveným se sérií Vetřelec bavit. Legendy ale praví, že takový bordel, jakým byla produkce Vetřelec ³, svět ještě neviděl.

Nicméně, výsledek je ucházející. Po hororu a akční hovadině tady máme thriller. A to rovnou od mistra thrillerů. Pokud chcete vědět o filmu víc, koukněte do naší galerie a nebojte, žádné spoilery, takže večer na Primě si to pořád můžete užít!

Podobné články

Doporučujeme

Další články