Trapas týdne: Macron ve Vatikánu zavtipkoval o mafiánech. Papežovi to vážně k smíchu nebylo

Obrázek uživatele vaclav.roman
28.06.2018, 14:31

Vtipkovat na vatikánské půdě o mafiánech je asi stejně užitečné, jako instalovat v této zemi automaty na kondomy, jak poznamenal Rimmer z Červeného trpaslíka. Přesto se o to Emmanuel Macron, čelní představitel Francie, pokusil. O mafiánský vtip, ne o distribuci prezervativů mezi kardinály a kněží. A moc mu to nevyšlo...

Co se vlastně stalo? Francouzský prezident byl v dobrém rozpoložení a představoval papeži Františkovi svého (francouzského) ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana, který je původem z Bretaně. Macron doslova řekl: „Je to Bretonec. Bretonci jsou všude. Bretonci jsou francouzská mafie.“ Po vyslovení pointy čekal, že se Svatý otec zasměje, ale ouha. Papež bonmot přešel ledovým mlčením. Trapné chvilky ticha si ihned povšimly světové agentury.

Nejšpatnější ze špatných vtipů

Papež František je znám svým tvrdým postojem k italské mafii, kterou trvale kritizuje. Mafiánům například vzkázal, že i když chodí do kostela a uctívají Boha, tak nejsou křesťany, protože ve svých duších nosí smrt. Tito falešní křesťané pak stejně podle něj skončí v pekle. Proto se vtip o mafiánech hodil asi podobně jako jmenovat vládu podporovou komunisty v Den památky obětí komunistického režimu. Politika je zkrátka plná špatných vtipů. Navíc ten o bretaňské mafii byl hodně špatný. Bretaň přeci nemá žádnou mafiánskou minulost.

Vyjádření francouzských deníků na sebe nedalo dlouho čekat. Ouest-France, nejčtenější francouzský list, slova prezidenta Emmanuela Macrona odsoudil a uvedl, že dějiny Bretaně organizovaný zločin neznají. Bretonci naopak spíše prosluli budováním sítí, které propojují politické, obchodní a katolické kruhy, díky čemuž má region značný vliv na Paříž. V pozitivním slova smyslu.

Navzdory tomu si Vatikán průběh schůzky pochvaloval. Byl pro ni ostatně vymezen rekordně dlouhý čas. 57 minut! Nikdy předtím během svého pontifikátu papež František nejednal s hlavou země déle než 50 minut. Například schůzka s Donaldem Trumpem trvala jen půl hodiny a s jeho předchůdcem Barackem Obamou rovných 50 minut.

A zde si přečtěte o svaté pouti Donalda Trumpa: během tří dnů navštívil nejdůležitější místa tří hlavních náboženství.


Komentáře

Doporučeno pro vás