fb pixel „Transplantace obličeje v našich podmínkách by byla velmi složitá,“ říká přední český plastický chirurg Libor Kment – G.cz
Vyhledávání

„Transplantace obličeje v našich podmínkách by byla velmi složitá,“ říká přední český plastický chirurg Libor Kment

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Plastickou chirurgii vnímá veřejnost spíše jako záležitost estetickou, pro mnoho lidí je to obor pro zpovykané paničky. Tento názor je ale velmi lichý a značně zkreslený a pro plastickou chirurgii strašně nespravedlivý. Jedná se o medicínský obor, který plno lidem zachránil život a hlavně je do normálního života vrátil.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 3.11.2019, 10:08

V poslední době se v médiích objevila zpráva, že český plastický chirurg Bohdan Pomahač působící aktuálně v americkém Bostonu, provedl transplantaci obličeje osmašedesátiletému Afroameričanovi. Muž byl po těžké autonehodě a jeho obličej byl ze 60% popálen. A měl sen – chtěl políbit na tvář svou dceru. To se mu díky doktoru Pomahačovi a jeho týmu splní. Operace trvala celkem 16 hodin a pacient by se měl do normálního života vrátit zhruba za rok.

Plastičtí chirurgové tak opět posunuli hranice medicínských možností a opět ukázali, že plastika není jen o silikonových implantátech nebo přišitých uších. Je to respektovaný a náročný chirurgický obor, který umí někdy s nadsázkou řečeno zázraky. Přinášíme vám rozhovor s předním českým plastikem Liborem Kmentem, kterému za jeho kariéru prošla rukama sice celá řada krásychtivých žen, ale také pacientek a pacientů, kterým pomáhal vrátit se do normálního života. V galerii se podívejte na obrázky, které zachycují přímo některé lékařské výkony, ale také vám prostřednistvím fotek doktora Kmenta a jeho práci představujeme

Pane doktore, když se řekne plastická chirurgie, většině lidí se vybaví zvětšení prsou, rtů, nový nos… Prostě estetická stránka věci. Jak byste ale definoval plastiku vy? A v čem vidíte její největší přínos?

Máte pravdu, že pod plastickou chirurgií si velká část lidí představí jen tu její kosmetickou část. Jedná se ale o velmi široký obor. Zahrnuje kromě estetické chirurgie i rekonstrukční chirurgii, mammologickou problematiku, mikrochirurgii, popáleninovou medicínu a chirurgii vrozených vad, chirurgii ruky, onkologickou problematiku měkkých tkání… Z tohoto výčtu je patrné, že její přínos je obrovský jak v rámci samotného oboru, tak i v oblasti mezioborové spolupráce.

Působíte na soukromé klinice, ale také v Nemocnici Na Bulovce, kde se věnujete tzv. rekonstrukční plastické chirurgii. Co si mají lidé představit a jaký je právě rozdíl oproti estetické plastické chirurgii?

V Nemocnici Na Bulovce se dlouhá léta zaměřujeme především na mammologickou problematiku. A to v celé její šíři. To znamená od diagnostiky onemocnění prsní žlázy, přes spolupráci s onkologií, operujeme nádory a jiné onemocnění prsů, provádíme rekonstrukce prsů po amputacích nebo částečných odstraněních žlázy, provádíme záchovné operace prsů a preventivní zákroky u pacientek s vážným onemocněním prsní žlázy nebo u pacientek s genetickou zátěží, operujeme muže s gynekomastií, transsexuály, a samozřejmě provádíme i celé spektrum kosmetických operací prsů. Mimo mammologii se zabýváme rekonstrukcemi různých částí těla po nádorových onemocněních nebo rekonstrukcemi u vrozených vad, spolupracujeme s různými obory v rámci nemocnice, uzavíráme defekty po infekcích, chirurgických nebo ortopedických operacích… Záběr naší kliniky je v rámci většiny výše zmíněných podoborů plastické chirurgie.

Co je nejčastějším předmětem právě rekonstrukční plastické chirurgie?

Jak jsem zmínil, tak u nás na Bulovce se jedná převážně o rekonstrukce prsů. Ale jinak jsou to rekonstrukce všech možných defektů tkání po úrazech, vrozených vadách nebo operacích.

Rekonstrukční plastická chirurgie řeší také následky vývojových vad. Od kolika let věku dítěte lze operovat?

Je to u různých vad různé, ale například u rozštěpů obličeje se operuje už ve věku několikadenních miminek.

V současné době je česká plastická chirurgie ve světě díky doktoru Bohdanu Pomahačovi známá. Naposledy se na veřejnost dostala informace, že doktor Pomahač transplantoval obličej Afroameričanovi. Umíte si představit plastiku obličeje v tomto rozsahu u nás?

V našich podmínkách by to bylo velmi složité z mnoha důvodů. Finančních, etických, organizačních…

Ženy dost často řeší prsní implantáty, tj. zvětšení prsou. Jak časté je ale zmenšení? A dá se v tomto případě hovořit také spíše o té rekonstrukční plastice? Jaká je vlastně lékařská indikace k této operaci?

Zmenšování prsů je také velice častá operace. Je to jeden z výkonů na hranici kosmetické a zdravotní indikace. Také lze hovořit o rekonstrukci, protože rekonstruujeme původní nebo ideální tvar prsu, ale zároveň zmenšujeme objem prsní žlázy. Objemná těžká prsa způsobují velké množství zdravotních komplikací. Od psychologických problémů, přes zátěž páteře a obtíží s tím spojených, způsobují kožní problémy pod prsy…

Která část lidského těla je pro plastika nejkomplikovanější?

Odpověď je složitější. Je spousta zákroků na různých částech těla, které mohou být složité a komplikované. Často se v této souvislosti ale mluví o nosu a ne každý plastik nosy operuje. Operace nosu vyžaduje množství zkušeností a představivost, některé úkony se provádí poslepu a po hmatu, navíc je to orgán uprostřed obličeje, vystavený velké pozornosti majitele i okolí, a tak mnohokrát se jedná více o psychologické problémy než o skutečné fyzické vady nosu.

Co je pro plastického chirurga noční můrou?

Někteří pacienti jsou určitě noční můrou. Problém je, když k plastickému chirurgovi přijde pacient psychiatricky nemocný a chirurg to nepozná, což může být velmi těžké. Pak ani nejlepší výsledek takového pacienta neuspokojí a ten se stane noční můrou chirurga.

Která operace byla pro vás osobně tou „nej“ z pohledu lékaře?

To se asi tak nedá úplně jednoznačně říct. Těch velkých nebo zajímavých operací bylo hodně, spousta krásných operací a výsledků je podobných a opakují se. Z poslední doby byl zajímavý případ starší pacientky, kterou jsme operovali náhodně a neplánovaně na Bulovce. Pacientka měla nádor postihující téměř celý dolní ret. Při operaci jsem jí v podstatě celý ret odstranil a posuny tkání obličej zrekonstruoval. Už po 3 týdnech byl výsledek neuvěřitelný.

Máte jako lékař nějaký sen – cíl, co byste chtěl operovat?

No chtěl bych už jen operovat samé operace bez jediné komplikace. (smích)

Poslední otázka je trochu z říše sci – fi a nadnesená. Ve filmech občas vidíme, že právě práce plastických chirurgů je zneužitá pro různé nepravosti. Umíte si představit nebo se tak i již skutečně stalo, že se zločinec nechal lidově řečeno „přešít?“

Asi se tak někdy a někde stalo. Nevím, jestli na seriózních klinikách, ale v zahraničí existují určitě pokoutná pracoviště, z kterých občas vídáme v médiích neuvěřitelné komplikace. Tam si dovedu představit, že mohou provést operace například zločincům, aby jim vzhled změnili. Já osobně takový případ neznám.

Děkujeme za rozhovor.

A vy si můžete ještě přečíst něco o novém Terminátorovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články