fb pixel Tommy Shelby mohl být druhý Zappa: Cillian Murphy chtěl život rockové hvězdy, ale zamiloval se do stříbrného plátna – G.cz
Vyhledávání

Tommy Shelby mohl být druhý Zappa: Cillian Murphy chtěl život rockové hvězdy, ale zamiloval se do stříbrného plátna

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Cillian Murphy ještě před pár lety rozhodně nepatřil mezi nejznámější herce na světě, a to i přes to, že jeho ostře řezaný, leč velmi atraktivní obličej s pomněnkově modrýma očima vážně nezapomenete a nejedna žena a dívka by si ho přála za manžela. Byla to až titulní role v seriálu Peaky Blinders, která z irského rodáka udělala mezinárodní star. A přitom stačilo málo a z čerstvě čtyřiačtyřicetiletého fešáka mohla být rocková hvězda.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.5.2020, 16:16

Problémový kytarista

Trvalo to dlouho, ale povedlo se, mimo jiné i díky Christopheru Nolanovi. Ještě v roce 2005 většina lidí netušila, kdo je nějaký Cillian Murphy. Dnes původem irského herce, jehož tradiční jméno může znamenat buď "kostel", nebo "válka", zná celý svět a miluje každý, kdo někdy viděl aspoň jeden díl seriálu Peaky Blinders. Právě titulní role šéfa gangu Tommyho Shelbyho přinesla Murphymu opravdový úspěch, neméně skvělý ale byl už jako Scarecrow ve filmu Batman začíná.

A to přitom syn školního inspektora a silně věřící katoličky/učitelky francouzštiny hercem vlastně vůbec být neměl. Murphyho sice umění zajímalo od malička a často se objevoval ve školních hrách, sám se ale viděl spíš v pozici rockové hvězdy. Už v deseti letech složil první vlastní písničky. V pubertě pak spolu s mladším bratrem Páidim založili kapelu Sons of Mr. Greengenes, která byla ovlivněna The Beatles, především ale Frankem Zappou, kterého Cillian dodnes miluje a po jehož songu, jak znalci hudby jistě poznali, byla kapela pojmenována. Murphy ve dvoučelenné bandě hrál na kytaru a rovněž zpíval. Nadějných mladíků si všimlo nahrávací studio Acid Jazz Records a nabídlo jim smlouvu na pět alb. Bratři Murphyovi ale nepodepsali, především proto, že Páidi ještě chodil do školy.

Cillian zpětně prohlásil, že je rád, že se nevrhl na profesionální dráhu muzikanta, protože by se pak cítil jako zaprodanec. Musel si ale tehdy najít nový směr a tak šel studovat práva. Studia nicméně po roce zanechal, protože se vrhnul právě na hraní a dokonce už tehdy hrál v jednom ze svých prvních filmů - v Disco Pigs. Murphy, který měl vždy problémy s kázní a stále ho lákal divoký život rockové star, pak vzal roli v muzikálovém zpracování Malého krámku hrůz a později se nechal slyšet, že jeho primární motivací bylo vydělat peníze, chodit na večírky a narážet si holky. Ani jedno mu nevyšlo - do hraní se zamiloval, agenti si rychle všimli jeho talentu, a tak se rozhodl přistoupit k hraní vážně a dát do něj všechno. Zároveň si taky našel přítelkyni, kterou si v roce 2004 vzal a dnes spolu mají dva syny.

Tommy FUCKING Shelby!

Skoro deset let bral Murphy menší role, skoro až štěky, a marně čekal, až ho zaznamenají lidé z americké "továrny na sny". Fanoušci sci-fi žánru si ho ale možná pamatují z filmu 28 dní poté, kde ztvárnil ústřední roli. Byl to jeden z prvních jeho výraznějších výkonů, ale mimo okruh nadšenců do vědecko-fantastických kousků snímek Dannyho Boylea není příliš známý.

Opravdový zlom přišel v roce 2005, kdy Murphy cílevědomě vyrazil na casting ke Christopheru Nolanovi. Ten tehdy pro chystanou trilogii sháněl nového představitele kultovního Batmana. Jak víme, role připadal Christianu Baleovi, Nolanovi se ale Murphy líbil, a tak mu nabídl, aby si zahrál Batmanova protivníka, šíleného psychiatra Johnathana Cranea, v komiksovém světě zvaného Scarecrow. Murphy se do role ponořil natolik, že byl nominován na cenu "Nejlepší filmový záporák roku", tu mu ale tehdy jen těsně vyfoukl Hayden Christensen za Darth Vadera/Anakina Skywalkera v Pomstě Sithů. Irského herce ale od té doby registrovali tvůrci, producenti i fanoušci všude možně po světě. Na výběr dalších důležitých rolí Cilliana Murphyho se podívejte do následující galerie:

Ten (minimálně prozatím) životní part ale přišel v roce 2013. Tehdy Murphy získal titulní roli v seriálu Stevena Knighta Peaky Blidners - Gangy Birminghamu. Veleúspěšná gangsterská sága z produkce BBC vypráví o klanu Shelbyových, obávaného gangu operujícího ve 20. letech minulého století v - ano, v Birminghamu. Skvělé herecké výkony, výborný příběh a především atmosférická výprava udělali z pořadu hit a z Murphyho hereckého idola.

Sám Cillian Murphy považuje roli Tommyho za tu vůbec nejnáročnější, kterou dosud ztvárnil. Už jen kvůli přízvuku, který si musel osvojit, aby coby Shelby mluvil autenticky, byla práce na seriálu náročná. Zároveň musel nekuřák Murphy jako Tommy během natáčení vykouřit tisíce cigaret denně, naštěstí od produkce dostal speciálně upravené, beztabákové "vonné tyčinky" s bylinkami. Dnes mají Peaky Blinders 5 sérií, přičemž ta poslední vyšla loni. Dlouho se mluví i o celovečerním filmu, ale to jsou jenom kuloární drbíky. Bohužel...

Podobné články

Doporučujeme

Další články