fb pixel Tomáš Garrigue Habsburk? Pravnučka „Prezidenta Osvoboditele“ zakázala zkoumání jeho DNA! – G.cz
Vyhledávání

Tomáš Garrigue Habsburk? Pravnučka „Prezidenta Osvoboditele“ zakázala zkoumání jeho DNA!

Rozhovor s režisérem Davidem Vondráčkem, který chce dokázat, že otcem prezidenta Masaryka byl rakouský císař. Jeho dokument bude vysílat v pondělí 6. února ČT1 v rámci Reportérů ČT ve 21.45.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 2.2.2017, 09:31

David Vondráček shrnul loni 30. října v Reportérech ČT (reportáž DNA TGM) všechny dostupné informace o desítkách nepřímých důkazů o tom, že otcem Tomáše Garrigua Masaryka je císař Franz Josef I.

Ještě předtím poskytl režisér 26. října 2016 rozhovor našemu webu g.cz, z něhož pak citovala přední evropská média (29.12. 2016 BBC NEWS – Europe, 4. 1. 2017 NEWS ORF, 5. 1. 2017 Frankfurter Allgemeine Zeitung...)

Zároveň Vondráček s předním evropským molekulárním biologem a genetikem Danielem Vaňkem už rok zkoumají DNA Masaryků a Habsburků.

V Reportérech ČT jsi loni na konci listopadu sliboval, že počátkem února 2017 budete vědět, zda byl císař skutečně otcem prezidenta, což by byl jeden z nejparodoxnějších ‚žertů‘ světových dějin...

Je to tak. Už koncem listopadu byly ve spolupráci s předním českým genetikem Danielem Vaňkem připraveny všechny podstatné tzv. artefakty, z nichž se podle odborníka s dlouholetou zkušeností forenzní práce dají s 90% jistotou zjistit genové stopy dvou velkých vládnoucích osobností evropských dějin. Z nikdy nepraného oblečení československého prezidenta jsme získali dvě biologické stopy, kde se zachovaly vzorce deoxyribonukleové kyseliny.

Abychom měli jistotu, že se jedná opravdu o DNA TGM, připravili jsme si další artefakty, kde se mohly zachovat geny TGM. Velmi ochotně nám vyšla vstříc ředitelka Národního archivu Eva Drašarová, která nám chtěla umožnit prozkoumat věci denní potřeby, kterých se dotýkal syn prezidenta – ministr zahraničí Jan Masaryk – a na nichž by se podle Daniela Vaňka skoro určitě nějaké vzorky měly najít. Jde o kapesník, kartáček na zuby, zakonzervovaný ohryzek jablka, krabička cigaret a jiné věci. Pokud bychom našli DNA Jana Masaryka a srovnali ji s biologickými stopami z oblečení TGM, pak máme skoro jednoznačně i DNA TGM.

Začali jsme pracovat i na právních analýzách, jak se dostat k vlasům posledního císaře Karla I., které se nacházejí v Brně. Ustřihla je po smrti mladičkého mocnáře a českého krále ve vyhnanství na portugalské Madeiře na jaře roku 1922 moravská hraběnka Viktorie Mensdorffová. Ale především náš spolupracovník historik Marek Vařeka navázal slibný kontakt s významným členem bývalého habsburského domu, jenž má s císařem Františkem Josefem I. – údajným otcem TGM – společné předky v mužské genové linii Y, s Leopoldem II., kterého možná znáte z Jiráskova F. L. Věka, a rovněž s císařem Josefem II., který nám zrušil nevolnictví a vyhlásil tzv. toleranční patent. Za tyto zásluhy jej TGM – dost možná jeho potomek – potrestal tím, že mu v Československu zboural všechny sochy. Marek Vařeka absolvoval náročnou diplomatickou cestu, aby nám tento Habsburk poskytl DNA. Jméno tohoto šlechtice se také dozvíte v Reportérech ČT.V listopadu jsme měli k dispozici krev následníka trůnu Ferdinanda d'Este, který byl zastřelený v Sarajevu. Byl synovcem císaře Franze Josefa I, údajného otce TGM. V reportáži v Reportérech ČT, jež poběží v jednom z následujících únorových pondělků, se dozvíte, jak jsme se ke krvi dostali.A DNA Habsburků?

Proč už tedy s Danielem Vaňkem nepublikujete nějaké výsledky, když jste to slíbili?

Než jsme začali zkoumat DNA TGM, udělali jsme si společně s Národním archivem právní analýzu. Dospěli jsme k závěrům, že zakázat zkoumání DNA pro vědecké nebo historiografické potřeby mohou pouze policisté (pokud se vyšetřuje trestný čin) a nejbližší příbuzenstvo první generace. Přesto jsem už při teoretických úvahách o možnostech zjišťování, jaký je původ TGM, kontaktoval z etických důvodů paní Charlottu Kotíkovou, pravnučku prvního československého prezidenta žijící v USA. Při své návštěvě Prahy ale na poslední chvíli zrušila schůzku, a pak jsme si jen psali. Chtěl jsem ji zasvětit do celé akce a zeptat se, zda ji zkoumání pradědečka nevadí. Teprve 2. prosince 2016 jsem dostal email s informací, že zkoumání DNA nepovoluje, že celá věc je neuctivá k TGM a k celému českému národu... Po konzultaci s člověkem, jehož si velmi vážím, s Markem Váchou z Ústavu lékařské etiky (v Reportérech v ČT s ním mám rozsáhlý rozhovor), jsme už od předpřipraveného zkoumání DNA upustili.

Magistr Vácha se domnívá, že k moderní historiografii může patřit i zkoumání DNA politiků i pátrání po osobnějších momentech ze života významných politiků. V našem případě je velmi neobvyklý vstup mladého studenta Tomáše Masaryka do vídeňských patricijských salónů, kde byl „Massa“ (taková byla jeho přezdívka) velmi hýčkaným hostem. Měl záhadného tajemného sponzora. Nicméně, říká Marek Vácha, je nutné respektovat zákaz pravnučky Masaryka. Je základním morálním imperativem. Sám se domnívá, že za sto let nebude se získáváním DNA už takový etický problém...

Ztotožnil jsem se s jeho názorem. Navíc nový občanský zákoník (jak mi vysvětlili na katedře občanského práva PF UK) rozšiřuje možnost zakázat zkoumání DNA z předmětů po zesnulých nejen na blízké příbuzné, ale i na všechny následující potomky v přímé linii. Takže zákaz pravnučky TGM Charlotty Kotíkové zkoumat DNA prezidenta má i právní oporu. Asi jsme udělali chybu, že jsme tohle před zkoumáním nevěděli, nicméně se prý opravdu jedná o precedens. I týmy právníků institucí, jež nám poskytly věci s možnými stopami DNA rodiny Masaryků, o dodatku možného nesouhlasu lidmi v přímé linii nevěděly.

Tedy z toho vyplývá, že pokud budou žít přímí příbuzní TGM a budou zakazovat zkoumat jeho DNA, má pátrání po ‚největším žertu dějin‘ smůlu.

Je tomu tak. Ani syn paní Charlotty Tomáš (*1969), zatím bezdětný, si zkoumání významného předka nepřeje.

Takže vy máte fyzické osoby i předměty, s jejichž pomocí můžete s Danielem Vaňkem zjistit, zda je Masaryk Habsburk, ale právo vám to zakazuje.

Přesně tak. Už v prosinci loňského roku jsme mohli mít výsledky. V Reportérech ČT teď ukážu aspoň všechny věci, pro další generace investigátorů a genetiků, z nichž se dá DNA získat. Ale ještě se nevzdáváme úplně. Pokusíme s genetikem Danielem Vaňkem setkat s Charlottou Kotíkovou a jejím synem a přesvědčit je, že náš výzkum má pro dějiny smysl.

Nemáš pocit zmaru?

Vůbec ne. Na počátku zkoumání jsem na hypotézu, že by otcem TGM mohl být císař Franz Josef I., hleděl s úsměvným skepticismem. Po nastudování snad veškeré dostupné literatury k životům TGM i rakouského mocnáře jsem změnil názor. Řekl jsem si, že se pokusím napsat aspoň první filmový scénář hraného filmu. Nazval jsem si ho Prezidentův císař aneb Oidipus na Dunaji. (Přiznávám, že jsem se v názvu nechal inspirovat titulem knihy spisovatele Vladimíra Glocknera Císařův prezident. Název Prezidentův císař mi autor knihy povolil.)

Proč ten Oidipus na Dunaji ?

Jde o alegorii známého řeckého mýtu. TGM zabil říši svého otce, aniž by věděl, že to byl jeho otec.

Matka TGM, Terezie Kropaczek, ale ví..

Ví. Ale nepoví...

Jak jsi s námětem na celovečerák daleko?

Právě jsem si nechal zaregistrovat v Dilii název a hlavní tři zápletky, jež se mi vylíhly v hlavě v posledních měsících. Vycházejí z dobové reality a nikomu jsem je neodcizil. Protipólem Masaryka není jen Franz Josef I., ale i jeho prasynovec, poslední císař a český král Karel I. Ten se pokušel koncem první války uzavřít separátní mír s Francií, obnovil parlamentarismus, propustil české politické vězně a chtěl federalizovat Rakousko. Vyprávěla mi v roce 1991 pětadevadesátiletá Villa Bechyňová, o níž jsem natočil dokument Návštěva u podzimní paní (Čsl. televize,1992, producent Karel Hynie; pozn. g.cz), spolupracovnice TGM a M. R. Štefánika, jak se Masaryk obával, že jeho vysněný národní stát nemusí vůbec vzniknout.

Připusťme, že by podle tvého scénáře Prezidentův císař někdo natočil film, a pak se podle vámi iniciovaného zkoumání DNA TGM zjistí, že je všechno jinak?

Nezjistí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články