Tom Cruise is Ethan Hunt
Zatímco v češtině se běžně říká “uvidíte ve filmu někoho jako někoho”, Američané mají ve zvyku sázet na plakáty věty jako "Harrison Ford is Indiana Jones", tedy "Ford je Indiana Jones". O málokom platí tahle souvztažnost víc než o Tomu Cruiseovi postavě tajného agenta Ethana Hunta.
Víte, kariéru Toma Cruise lze rozdělit do takových tří segmentů. V osmdesátkových začátcích se hlavně chtěl zviditelnit a stát se známým jménem. Devadesátky a začátek tisíciletí už byly ovšem trochu zajímavější. Tehdy se pokoušel pracovat s co nejširším spektrem režisérů a kolegů, aby nasál co nejvíc moudrosti a schopností. Vzpomeňme třeba Pár správných chlapů ze začátku dekády nebo Kubrickovu Spalující touhu z konce devadesátek. Od nového tisíciletí už pak Tom pracoval hlavně na tom, v čem věděl, že je dobrý.
Série Mission: Impossible je zajímavá mimojiné i tím, že vznikla v té druhé fázi. První díl natočil Brian De Palma, který je všechno, jenom ne konvenční režisér. Dvojku o pár let později režíroval hongkongský mistr stylizovaných přestřelek John Woo a trojku pak studio svěřilo tehdejšímu hollywoodskému "wonderboyovi" J.J. Abramsovi.
Vzestupy a doslovné pády
Mission: Impossible jako fenomén rostla s Cruisem. A on rostl s ní. Je to takový až podivně harmonický vztah. Pokaždé, když na Cruise vyplavala nějaká podivná kontroverze, nejčastěji spojená s jeho pevnou a neotřesitelnou vírou ve scientologii, série se odmlčela. A musel se pak natočit další díl, aby Cruise prorazil nemilost publika a dostal se zpátky na výsluní.
Přestože nemá jediný špatný díl, série se potácela na pokraji zrušení od roku 1996 až do roku 2011, kdy se Cruise konečně "našel". Lépe řečeno si konečně, co je vlastně v hloubi duše zač. Co za člověka může u Oprah Winfrey vylézt na gauč a skákat jako posedlý? Maniak. Jedině maniak.
A tak Cruise upřel všechnu svou maniakální energii do Ethana Hunta. Ono to tam vždycky bylo. Slavná je třeba historka, jak si během natáčení vymyslel, že chce záběr, kde se hrot nože zastaví milimetry od jeho oka a sestrojil se přístroj, díky kterému to bylo možné nafilmovat tak, aby se čepel skutečně vysokou rychlostí řítila Cruisovi do oka a zastavila se jen kousíček od něj A Tom jako psychopat samozřejmě ani nemrknul. Projděte se napříč celou ságou skrze zajímavosti a málo známé detaily z natáčení, které najdete v naší galerii:
Ale to bylo málo! Šílet se musí ve velkém. Takže od čtvrtého dílu Tom Cruise leze osobně po nejvyšším mrakodrapu světa, doopravdy se drží zvenku letadla (pro to se musely vyvinout nové typy kontaktních čoček), zůstává šest (šest!) minut pod vodou, skáče ze stratosféry, visí z helikoptér a láme si nohy při skocích přes ulici.
Je to naprosto šílené a možná zbytečné… ale my všichni to milujeme a budem se dívat dál.