fb pixel To druhé Boleynovic děvče: Marie neměla dravou povahu své sestry Anny, to jí ale zachránilo život – G.cz
Vyhledávání

To druhé Boleynovic děvče: Marie neměla dravou povahu své sestry Anny, to jí ale zachránilo život

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jedna byla krásná, druhá chytrá a ambiciózní. Jednu to stálo pověst, druhou hlavu. Sestry Marie a Anna Boleynovy se nesmazatelně zapsaly do anglické historie. Starší Marie byla jako první milenkou Jindřicha VIII., Anna ho dokázala rozvést a stát se jeho královnou. Už mu ale nezvládla porodit syna, a tak skončila na popravišti. Marie mohla v klidu dožít, byl to ale život nuzný a mimo přízeň dvora.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 23.5.2020, 13:26

Ta hezčí

Annu Boleyn jistě znáte. Druhá manželka anglického krále Jindřicha VIII., matka královny Alžběty I. a žena, která skončila na popravišti za to, že neporodila syna. No, nejen za to, ale to by bylo tak ve zkratce. Jenže Anna nebyla jediná, a dokonce ani první Boleynovic děvče v životě a posteli Jindřicha VIII. Měla totiž starší sestru Marii, která královo vilné oko upoutala dřív.

Dívky totiž Thomas Boleyn a jeho žena vychovávali každou trochu jinak a „pro jiné účely“. Zatímco Anna byla inteligentní a byla v útlém věku poslána studovat do Evropy, Marie byla především krásná a většinu mládí strávila v Anglii. Do vnitrozemí starého kontinentu byla vyslána jako dvorní dáma princezny Marie, sestry Jindřicha VIII., kterou provdali do Francie. Tam se Marie Boleyn stala milenkou krále Františka I., který ji nazýval „svou anglickou klisnou“ a často ji „na projížďku“ půjčoval svým přátelům. Když se s touto pověstí Marie vrátila domů, bylo jasné, že o ni projeví zájem i Jindřich. A tak Marie poslušně udělala to, co uměla. Později porodila dvě děti, Jindřicha a Kateřinu, a podle historiků bylo minimálně jedno z nich královo.

Když se do Anglie vrátila i Anna, nechtěla skončit jako sestra. Když Jindřich VIII. upřel svůj zrak na ni, měla ambice tzv. vydržet. Se svou sestrou si vůbec nerozuměla. Dle odborníků si ty dvě nebyly nijak blízké, ani se nepohybovaly ve stejných kruzích. O vztahu sester Boleynových i jejich tragických osudech byl v roce 2008 natočen snímek Králova přízeň. Marii ztvárnila Scarlett Johansson, Annu Natalie Portman. V historickými událostmi inspirovaném snímku je pár nepřesností a nevyřčených věcí – na malé srovnání filmu a reality se můžete podívat v následující galerii:

Marie ovdověla roku 1528, Anna byla korunována královnou o pět let později. Tím byla Marie definitivně ze hry, a tak se odvážila nevídané věci – roku 1534 se vdala z lásky za prostého a chudého vojáka Williama Stafforda. Když na neschválený sňatek přišla královna, rozzuřila se a sestru vypudila ode dvora. Na to konto se Marie zřekli i její rodiče a pár byl nucen odejít do vyhnanství do Essexu. Jejich finanční situace se postupem času stala neúnosnou a Marie nakonec požádala králova rádce Thomase Cromwella, aby se za ni přimluvil jak u vladařů, tak u její rodiny. Jindřichovi byl Mariin osud úplně ukradený a ani Boleynovi se k ničemu neměli. Nakonec to byla Anna, komu se sestry zželelo a poslala jí nějaké peníze.

Sestry Boleynovy už se ale podle všeho nikdy nesetkaly, pro Marii to ale bylo ve výsledku spíše dobře. Annina poprava v roce 1536 postupně znamenala zkázu pro celý rod Boleynových, ne však pro Marii, která se od nich moudře ještě více distancovala. Nicméně i tak nakonec zdědila něco málo ze zbývajícího rodinného jmění, což jí a její rodině zařídilo pohodlný život. Se Staffordem měla Marie další dva potomky, dceru a syna, a dívku pojmenovala Anna – na počest své zesnulé příbuzné. Sama Marie zemřela v roce 1543, zřejmě krátce po svých 40. narozeninách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články