fb pixel Tibetské národní povstání: Vzpoura Tibeťanů skončila neúspěchem, dalajlama ustanovil exilovou vládu v sousední Indii – G.cz
Vyhledávání

Tibetské národní povstání: Vzpoura Tibeťanů skončila neúspěchem, dalajlama ustanovil exilovou vládu v sousední Indii

Zdroj: Bgabel at wikivoyage shared, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22958681

10. březen roku 1959 je pro Tibeťany významným dnem, podobně jako je pro nás významným dnem například 5. květen 1945. Onoho březnového dne totiž došlo k tibetskému národnímu povstání. Tibeťané se vzbouřili a obklíčili dalajlamův letní palác, aby se společně postavili čínským okupačním silám.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.3.2023, 15:34

Čínská okupace

Čínská okupace Tibetu začala téměř o deset let dříve, v říjnu 1950, kdy do země vtrhla vojska Lidové osvobozenecké armády (People’s Liberation Army – PLA), sotva rok poté, co komunisté získali plnou kontrolu nad pevninskou Čínou. Tibetská vláda následujícího roku podlehla čínskému tlaku a podepsala smlouvu, která zajistila moc Jeho Svatosti dalajlamy, duchovního vůdce země, nad vnitřními záležitostmi Tibetu.

Odpor proti čínské okupaci se během několika následujících let neustále stupňoval, včetně povstání v několika oblastech východního Tibetu v roce 1956. V prosinci 1958 se v hlavním městě Lhase rozhořela vzpoura a velení PLA pohrozilo bombardováním města, pokud nebude udržován pořádek.

Povstání ve Lhase

Povstání ve Lhase v březnu 1959 vyvolaly obavy ze spiknutí, jehož cílem byl únos dalajlamy a jeho převoz do Pekingu. Když čínští vojenští důstojníci pozvali Jeho Svatost na návštěvu velitelství PLA na divadelní představení a oficiální čaj, bylo mu řečeno, že musí přijít sám a že žádní tibetští vojenští strážci ani personál nesmí překročit hranice vojenského tábora.

Dne 10. března tak obklíčilo 300 000 loajálních Tibeťanů palác Norbulinka a zabránilo dalajlamovi přijmout pozvání PLA. Až do 17. března mířilo na palác čínské dělostřelectvo a dalajlama byl evakuován do sousední Indie. O dva dny později vypukly ve Lhase boje, v nichž měli čínští okupanti oproti tibetským povstalcům početní a střeleckou převahu.

Neúspěch a exil

Brzy ráno 21. března začali Číňané ostřelovat Norbulinku a povraždili desítky tisíc mužů, žen a dětí, kteří stále tábořili venku. Následně PLA potlačila tibetský odpor, popravila dalajlamovy stráže a zničila hlavní kláštery ve Lhase spolu s jejich tisíci obyvateli.

Čínská moc nad Tibetem a brutální potlačování separatistických aktivit pokračovaly i v desetiletích následujících po neúspěšném povstání. Desetitisíce Tibeťanů následovaly svého vůdce do Indie, kde dalajlama dlouhodobě udržuje exilovou vládu na úpatí Himálaje.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články