fb pixel The Who a slavná exploze v celostátní televizi: Výbuch ožehl vlasy kytaristy Townshenda a zanechal šrapnel v paži bubeníka Keitha Moona – G.cz
Vyhledávání

The Who a slavná exploze v celostátní televizi: Výbuch ožehl vlasy kytaristy Townshenda a zanechal šrapnel v paži bubeníka Keitha Moona

Zdroj: Jim Summaria - Contact us/Photo submission, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5574716

Kapela The Who dnes patří k těm největším klasikám hudby 60. a 70. let minulého století. Jednalo se tehdy o jednu z nejvlivnějších kapel, o významné rivaly liverpoolských Beatles a taky na svou dobu velice kontroverzní umělce. Proslavili se totiž také extravagantním ničením svých nástrojů přímo na pódiu. Dne 17. září roku 1967 posunuli The Who svou „výbušnost“ na nový level. V pořadu The Smothers Brothers Comedy Hour nechali explodovat bicí soupravu, přičemž výbuch ožehl vlasy Peteho Townshenda a zanechal šrapnel v paži Keitha Moona.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.9.2022, 09:02

The Who

Při jejich uvedení na popovém festivalu v Monterey o tři měsíce dříve je Eric Burdon, zpěvák z kapely Animals, představil s velkou chválou a sliboval davu „kapelu, která vás zničí hned několika způsoby“.

Nestandardní audio nastavení toho dne zabránilo The Who v rozpoutání jejich plné zvukové ofenzivy, kterou se již proslavili, přesto jejich energické vystoupení a ničení nástrojů inspirovalo Jimiho Hendrixe ke spálení vlastní kytary a oznámení desítkám tisíc návštěvníků festivalu příchod nové mocné síly rock and rollu.

Zbytku Ameriky se ve velkém představili 17. září roku 1967 v rámci televizního pořadu The Smothers Brothers Comedy Hour, kde nechal bubeník Keith Moon explodovat své bicí. Členům kapely se totiž podařilo podplatit technika, který naplnil bicí soupravu nadměrným množstvím výbušnin.

Výbuch v The Smothers Brothers Comedy Hour

Následná exploze byla ovšem silnější, než kdokoli očekával, včetně Moona samotného. Výbuch ožehl vlasy kytaristovi Petemu Townshendovi, který o pár let později dokonce řekl, že mu událost způsobila tinnitus, tedy šelest v uších. Výbuch rovněž způsobil, že byl bubeník Keith Moon zasažen do paže šrapnelem.

Exploze byla tak neočekávaná a silná, že dokonce vyřadila The Smothers Brothers Comedy Hour mimo vysílání. Pravdou je, že ona zmíněná show se poměrně často přibližovala kulturně a politicky podvratným tématům. Tommy a Dick Smothersovi sváděli těžké bitvy s CBS (americká komerční televizní síť), aby mohli vzdorovitě uvádět hosty, jejichž „vystupování“ mimo vysílání považovali cenzoři televizní sítě za nepřijatelné či kontroverzní.

Na The Who ve skutečnosti nic politicky závadného nebylo – problémem byl jen jejich vliv v tehdy probíhajícím „generačním“ souboji mezi konzervativními hodnotami starších generací a nastupujícím divokým rock and rollem pro mladé. Svou pověst v tomto kontextu rozhodně nezlepšovali svým hlasitým vystupováním a opouštěním pódií, která po svých koncertech zanechávali v dezolátním stavu.

Exploze i průkopnictví

Keith Moon měl v tu dobu již ve zvyku dávat do svých dvou basových bubnů výbušnou nálož, aby mohla následně vybuchnout během rozbíjení kytary Peteho Townshenda na konci každého vystoupení The Who. Toho dne se ovšem v tu nejméně vhodnou chvíli objevili Smothers Brothers, a tak Moon ve spěchu nacpal do své bicí soupravy několikanásobek normálního množství výbušnin.

Když explozi spustil, pódiem otřásla obrovská exploze, až Townshenda a zpěváka Rogera Daltreye pohltil oblak bílého kouře. Daltrey prakticky spadl z pódia, Townshend měl vlasy kompletně rozfoukané na jednu stranu hlavy. A ačkoli se traduje, že tato událost způsobila téměř hluchotu Peteho Townshenda, je nutno dodat, že značnou zásluhu na tomto hendikepu má i průkopnické použití seskládaných zesilovačů Marshall, kterými se The Who snažili dosáhnout maximální hlasitosti hudby během živých vystoupení.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články