fb pixel
Vyhledávání

Terapie zahradou probouzí smysly i u lidí s Alzheimerovou chorobou

Koncept návratu k přírodě, k vlastní přirozené podstatě a zdravějšímu či pomalejšímu způsobu života se promítá také do trendů péče o nemocné a seniory. Stáří ani nemoc nejsou důvodem k izolaci nebo k rezignování na běžné radosti a potřeby, jakou je třeba pohled do zeleně či pobyt na čerstvém vzduchu. Terapeutických zahrad na území České republiky vzniká čím dál více, jedna se v polovině roku 2018 díky dárcům má zrodit také v Alzheimercentru Zlín.

Martin Miko
Martin Miko 22.1.2018, 13:38

Terapie zahradou seniorům pomáhá

Aktivnější a naplněnější život přes den, na čerstvém vzduchu a přirozeném světle, v prostředí plném záporných iontů, které nabíjejí energií, má blahodárný vliv na kvalitu našeho života, psychickou a fyzickou pohodu, ale i na náš spánek. Tohle pravidlo platí u lidí s Alzheimerovou chorobou dvojnásob. Výzkumy prokazují, že aktivity zapojující všechny smysly probouzejí v nemocných pozitivní emoce, které jinak již nezažívají pravidelně. Lidem s Alzheimerovou chorobou pomáhá práce a pobyt na zahradě objevit znovu svět, na který možná zapomněli. Příjemné vzpomínky zasunuté v dlouhodobé paměti se díky kontaktu s hlínou, šumění listí, cvrlikání ptáků či vůni posekané trávy vynořují a navracejí jejich mysl zpět do časů, kdy byli zdraví a spokojení.

S nápadem terapeutické zahrady přišel náš tým mimo jiné na základě potřeb a přání klientů i jejich rodin. V současné době máme k dispozici pouze venkovní terasu a zahrada nám velmi chybí. Vzhledem k právě dokončované rekonstrukci druhé budovy vznikne mezi budovami pro tento účel ideální a bezpečný venkovní prostor,“ říká Helena Nováková, ředitelka Alzheimercentra Zlín, které v podzimním programu „ČSOB pomáhá regionům“ získalo se svým projektem „Zahrada patří k domovu, domov je místo, kde se cítíme bezpečně“ krásné druhé místo. Díky prostředkům od ČSOB ve výši 40.000 Kč a darům menších dárců získalo jedno z devíti zařízení sítě Alzheimercentrum, zajišťující komplexní specializovanou péči osobám s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence, celkovou částku 95 759 Kč.

Takový dar je opravdu úžasný, těšíme se, že terapeutickou zahradu, která zde vznikne, vybavíme zahradním nábytkem, lavičkami i houpačkami. Plánujeme vytvořit také relaxační zónu pro setkávání s blízkými, záhonky pro aktivizaci klientů formou přímé péče o bylinky a květiny a místo pro další činnosti podněcující jejich smyslové vnímání, různá cvičení či terapii s poníkem, který k nám dochází,“ dodává Helena Nováková.

K dispozici je spousta různorodých aktivit

Sázení bylinek, opečovávání vypěstované zeleniny či společná procházka pod rozkvetlými stromy přispívá nejen k pocitu sounáležitosti v rámci komunity, rozvoji jednotlivých vztahů a vzájemné komunikaci, ale zejména vrací do života těchto lidí smysl a účel. Pro terapeutickou zahradu určenou osobám s demencí platí určitá pravidla a je dobré při jejím vytváření pamatovat i na možná úskalí.

Vedle zajištění snadného a bezpečného přístupu pro všechny uživatele zahrady, včetně osob méně mobilních či na vozíku, se například doporučuje vybudovat raději vyvýšené záhony kvůli snazší obslužnosti nebo se vyhnout použití jedovatých rostlin.

Běžný zdravý člověk si ani možná neuvědomí, jak matoucí mohou být pro dezorientované osoby slepé uličky či schovaná zákoutí, a že je proto například pro terapeutickou zahradu nejvhodnější tvar ležaté osmičky. Ať už je však celkové pojetí zahrady a využití okrasných i funkčních prvků jakékoli, měla by hlavně být krásným a příjemným místem, přinášejícím svým návštěvníkům chvíle radosti a pohody.

Podobné články

Doporučujeme

Další články