Tenkrát ještě byli sportovci elegáni: Neuvěřitelné fotografie z první letní olympiády v Aténách – G.cz
Vyhledávání

Tenkrát ještě byli sportovci elegáni: Neuvěřitelné fotografie z první letní olympiády v Aténách

+ DALŠÍCH 13 FOTEK + DALŠÍCH 14 FOTEK

Lidstvo si muselo počkat celých 1503 let na to, aby se opět konaly olympijské hry. Ty byly zahájeny 6. dubna 1896 a nemohly proběhnout nikde jinde než v řeckých Aténách. Navzdory mnoha překážkám byly nakonec považovány za velký úspěch a navíc měly do této doby největší mezinárodní účast ze všech ostatních sportovních akcí. Podívejte se, jak elegantně se sportovalo před 123 lety.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 6.4.2019, 09:02

Ještě bez českých sportovců

Olympijské hry byly odstartovány obrovskou ceremonií na Velikonoční pondělí. Aby byla kontinuita se starověkými hrami zachována, proběhlo zahájení na starořeckém stadionu Panathinaiko, který byl postaven 556 let př. n. l a pojmul 80 tisíc lidí. V Aténách se tehdy závodilo ve 43 soutěžních disciplínách devíti sportů, kterých se účastnilo 245 sportovců ze 14 zemí.

Čeští sportovci tu však chyběli, za naši v té době ještě neexistující zemi (byli jsme součástí Rakouska-Uherska) se zúčastnil jen dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, který byl už od roku 1894 členem Mezinárodního olympijského výboru. Z Atén se vrátil naprosto nadšen olympijskou myšlenkou a okamžitě zahájil přípravy na účast české delegace na příštích hrách.

Oceňování sportovců bylo nastaveno jinak, než ho známe dnes. Ten, kdo skončil na třetím místě, ostrouhal. V každé disciplíně totiž byli oceňováni pouze dva nejlepší sportovci a na zlaté medaile se ještě nehrálo. Vítěz získal stříbrnou minci s vyrytou hlavou Dia a druhý v cíli byl obdarován medailí vyhotovenou z mědi.

Poprvé se tu také konal závod v marathónském běhu, který vyhrál řecký běžec Spyridon Louis, jenž trať uběhl za necelé tři hodiny. Teď už jsou sportovní výkony posunuty úplně někde jinde. Dnešní světový rekordman Eliud Kipchoge uběhl maraton v Berlíně za čas 2:01:40.

Tak a v následující galerii se už můžete podívat na nostalgické snímky z první letní olympiády.

A tady čtěte, jak se v čase vyvíjelo Letiště Václava Havla. Podívejte se na úžasné historické fotografie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články