fb pixel Ten pošahanej dědek to dokázal! aneb Jurský park a hlášky Iana Malcolma navždy v našich srdcích – G.cz
Vyhledávání

Ten pošahanej dědek to dokázal! aneb Jurský park a hlášky Iana Malcolma navždy v našich srdcích

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jurský park patří k těm devadesátkovým filmům, které snad ani nejde nemilovat. Steven Spielberg byl ještě mladý a plný nápadů, na dinosaurech jsme všichni vyrůstali... A tady jsme dostali svět, kde byli dinosauři zase živí! Lepší už snad bylo jen Toy Story. Na druhou stranu, abychom parafrázovali naši oblíbenou hlášku z Jurského parku, když se pokazí Buzz Rakeťák, nezačne žrát turisty...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 9.7.2023, 17:04

Cha cha chá – neřekl jsi tajné heslo!

I kdyby topil koťátka, stejně bychom si spisovatele Michaela Crichtona vážili za to, že nám dal Jurský park. Jeho kniha je geniální, filmová adaptace Stevena Spielberga je... trochu zjednodušená, ale taky geniální, i když zase trochu jiným způsobem. Klasika devadesátkové hollywoodské produkce potěšila děti a pobavila dospělé a vlastně to dělá dodnes, o čemž se můžete přesvědčit ve snímku Jurský park: Nadvláda.

Jakkoliv skvělé je zamýšlet se nad etickým rozměrem klonování (nejen) dinosaurů a lidského „hraní si na Boha“, řekněme si na rovinu, že hláškující Jeff Goldblum je pro masy poněkud atraktivnější. Právě z úst jeho doktora Iana Malcolma padne nejvíc památných hlášek. Výborná je ve filmu ale také Laura Dern jako emancipovaná dr. Sattler. Vybrali jsme pár skvělých hlodů z našeho oblíbeného filmu a vytvořili z nich galerii, jak to máme/máte rádi...

Ale Jurský park vždycky stojí za další zhlédnutí. Je to přece boží: po fantastickém nálezu miliony let starého DNA se pokusí skupina ambiciózních vědců vytvořit přírodní park s žijícími prehistorickými zvířaty na vzdáleném liduprázdném ostrově. Celý projekt podporuje milionář John Hammond (Richard Attenborough), který těsně před otevřením Jurského parku pro veřejnost pozve na jeho návštěvu svá dvě vnoučata, známé paleontology (Sam Neill a Laura Dern) a další odborníky. Průběh jejich klidné návštěvy se rychle změní v noční můru poté, co jeden ze zaměstnanců (Wayne Knight) v naději na tučný zisk od konkurence ukradne embrya dinosaurů. Aby snadno unikl z parku, vypne bezpečnostní systémy, a tím i elektřinou napájený plot ohrazující celý Jurský park. Dinosauři se dostávají do volné přírody a souboj lidí s druhohorními obludami začíná.

Je to velká paráda a není divu, že film měl v roce 1993, tedy v době premiéry, velký úspěch. Sám Crichton s ním moc spokojený nebyl, ale tak... To se autorům literárních předloh stává. Každopádně pak přišla ještě dvojka, která si na nic nehrála a dala fanouškům prvního filmu přesně to, co chtěli, navíc v nadstandardní dávce – a sice Iana Malcolma v hlavní roli.

Už na sílu hnaná trojka pak nechtěně přinesla nejhorší scénu v dějinách kinematografie, a sice krátký Alanův sen o mluvícím raptorovi. Už nechme dinosaury spát, to nejlepší nám dávno dali.

Podobné články

Doporučujeme

Další články