Muž snů? Už to tak bude
Již několik pondělních večerů trávíme na České televizi a ve společnosti komediálního seriálu Zkáza Dejvického divadla. Jeden z nejoblíbenějších českých souborů tu hraje sám sebe a i když všichni členové dostávají podobné množství prostoru, v každém dílu na sebe ale jeden člověk strhává víc pozornosti. Čtvrtá epizoda s názvem Šmejdi dává znovu vyniknout Martinu Myšičkovi, ale také Hynku Čermákovi. A protože z druhého jmenovaného je v téhle části seriálu vidět trochu víc, než jsme normálně zvyklí, rozhodli jsme se propadnout kouzlu Hynka Čermáka a tento týden se věnovat jemu. A Myšičkovi, pokud by se to k němu snad nějak doneslo, slibujeme, že než ZDD skončí, svůj samostatný článek dostane!
Hned na úvod je třeba si říct, že už není třeba Hynka Čermáka vyloženě představovat. Momentálně totiž patří k asi nejpopulárnějším českým hercům, a to díky obřímu úspěchu kriminálního seriálu Rapl, který z něj udělal hvězdu, nebo spíš vyloženě idol. Čermákův specifický vzhled ho k rolím policistů, bodyguardů, vojáků a gangsterů vyloženě předurčuje. Právě díky němu se absolvent DAMU dostal do divadla k filmu; jeho debutem na stříbrném plátně byl totiž německo-švédský koprodukční snímek Stalingrad.
Do něj si Čermáka zahraniční tvůrci vybrali už v roce 1993. Českému divákovi se ale výrazně představil až o mnoho, a myslíme opravdu mnoho let později. Pokud jste viděli vynikající počin Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Nevinnost, určitě si z něj Čermáka v roli policisty Ládi vybavujete. Láďa je muž, který dostane na starost vyšetřování nového partnera své bývalé ženy, kterého jeho nezletilá pacientka obvinila ze znásilnění. Čermákovi jeho výkon vynesl Českého lva a otevřel mu cestu k pozici stálice mezi filmovými herci.
Tu pak definitivně získal o čtyři roky později, když dostal hlavní roli ve dvoudílné adaptaci námětu Jaroslava Kmenty, autora knihy Padrino Krejčíř, Gangster Ka. Snímky jsou životem nechvalně proslulého českého podnikatele velmi inspirovány, ačkoliv natvrdo to nikdy nepadne. Čermák se role legendárního Káčka zhostil vskutku se ctí. Od té doby už hercova popularita jen rostla, až úplně vybouchla se zmiňovaným Raplem. Detektiva Kuneše si pro jeho civilnost a neotřelé osobní kouzlo oblíbilo tolik lidí, že už běží druhá série. Díky slávě spadla Čermákovi do klína taky dnes už slavná reklamní kampaň na Staropramen.
Ačkoliv se Čermák typově hodí na jeden typ rolí, ve skutečnosti je spíš renesančním člověkem. Kromě hraní už od puberty zpívá, hraje na kytaru a roky koncertuje s kapelou Provas. Jeho velkým koníčkem je také fotografování. V hledáčku mu nejčastěji končí nahé dívky a má za sebou už několik výstav.
A tady si přečtěte profily Čermákových dejvických kolegů; Ivana Trojana, Jaroslava Plesla a Kláry Melíškové.