Margaret Atwood – G.cz
Vyhledávání

Margaret Atwood

Kanadská spisovatelka Margaret Atwood (celým jménem Margaret Eleanor Atwood) se narodila 18. listopadu 1939 v Ottawě v kanadské provincii Ontario.

Patří mezi nejvíce oceňované autorky beletrie. Získala ocenění: Governor General's Award for English-language poetry or drama (1966), Toronto Book Awards (1977), Molson Prize (1981), Guggenheimovo stipendium (1981), Společník Řádu Kanady (1981) a další.

Proslavil ji román Příběh služebnice, který vyšel poprvé v roce 1985, v době studené války. Kniha získala úplně první ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román. Atwood byla zprvu nešťastná, že je její dílo považované za sci-fi, důrazně si stála za tím, že píše spekulativní beletrii. Margaret Atwood byla za toto dílo také nominována na Booker prize, nejprestižnější britské literární ocenění. Příběh služebnice se během tří desítek let od svého vydání dočkal filmového, rozhlasového i operního zpracování. Televizního zpracování se chopila americká streamovací společnost Hulu.

V letech 1984 až 1986 byla Margaret Atwood prezidentkou PEN klubu. V roce 2017 navštívila spisovatelka Prahu a při té příležitosti převzala Cenu Franze Kafky, která je udělována autorům, jejichž dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich národnost a kulturu.

Díla 

Příběh služebnice, Cat's Eye, Alias Grace, Slepý vrah, Přežívá nejsmutnější, Muzeum zkamenělin, Penelopiáda….