fb pixel Jan Švankmajer – G.cz
Vyhledávání

Jan Švankmajer

Český filmový režisér a výtvarník Jan Švankmajer se narodil 4. září 1934 v Praze.

Švankmajera výrazně ovlivnilo loutkové divadlo, které dostal jako osmiletý kluk k Vánocům. Začal si do něj sám vyrábět loutky a kulisy.

V letech 1954 – 1958 studoval obor režie a scénografie na katedře loutek na pražské DAMU. V absolventském představení využil kombinace loutek a maskovaných herců. Zalíbily se mu velké loutky s herci uvnitř.

Svou tvorbu se rozhodl zasvětit surrealismu.

Za normalizace se potýkal s cenzurou, některé jeho filmy skončily v trezoru (Zahrada, Byt) Živil se například jako výtvarník na Barrandově. Spolupracoval na filmech Adéla ještě nevečeřela, Upír z Ferratu, Tajemství hradu v Karpatech a mnohé další.

Jeho prvním dlouhometrážním film byl Něco z Alenky vznikl během roku 1987 ve švýcarské produkci. Dalším dlouhometrážním filmem byla Lekce Faust (1993), což je pokus o aktuální výklad Faustovského mýtu. Hlavní dvojroli Fausta i Mefista ztvárnil Petr Čepek, který za herecký výkon získal in memoriam Českého lva. Švankmajer byl nominován za scénář i za režii, ale ani jednu cenu nezískal.

Švankmajer byl nominován za režii a scénář filmu Otesánek (2001), ale ani tentokrát nominaci ve vítězství neproměnil. Byl nominován také za režii filmu Přežít svůj život (2010). Za nejlepší režii byl také nominován na Českého lva za film Hmyz (2018).