PES - americký Švankmajer a jeho kouzlení s obyčejnými věcmi – G.cz
Vyhledávání

PES - americký Švankmajer a jeho kouzlení s obyčejnými věcmi

Nenechte se zmást! Nejde tady o chlupatého, čtyřnohého domácího mazlíčka, ale o velmi talentovaného amerického režiséra krátkých filmů, který si nechává říkat PES. Jeho výtvory rozhodně stojí za zhlédnutí!

Anna Vondráčková
Anna Vondráčková 17.4.2015, 18:00
STOP-MOTION, je animační technika, při které se skutečná věc manuálně upravuje a posouvá o malé kousky mezi jednotlivými snímky, nakonec se vše spojí a film vytváří dojem plynulosti.

41letý Američan Adam Pesapane (z toho jeho pseudonym PES) vytváří stop-motion filmy, což je technika, kterou u nás byl natočen třeba seriál Pat a Mat (ten byl původně zamýšlen jako zábava pro dospělé). Používal ji též náš světoznámý surrealistický výtvarník Jan Švankmajer, jenž se mu stal obrovskou inspirací.

Evidentní je to v jeho prvním filmu s názvem "Roof Sex" v porovnání se Švankmajerovým snímkem "Zamilované maso”, kde si spolu užívají dvě židle nebo dva plátky hovězího.

Posuďte sami:

Jeden z animovaných snímků PESe byl dokonce nominován na Oscara a to jako nejkratší nominovaný film vůbec (minuta a 40 sekund).

Jeho krátké filmy přetékají kreativitou a hravostí, režíroval i pár reklam, při kterých člověk neprotáčí panenky a ani nemá tendenci vypnout zvuk, aby nezešílel.

A nakonec tady máte jeho recept na skvělé špagety, které každý zvládne doma sám, dokonce na to nepotřebuje ani ledničku a nemusí jít nakoupit, stačí vyhrabat pár starých krabic z dětství s rubikovou kostkou, mikádem a kaleidoskopem…

Dobrou chuť!

A TADY máte rozhovor s francouzským výtvarníkem, který si pro změnu říká Pez.

Podobné články

Doporučujeme

Další články