fb pixel Albert Speer – G.cz
Vyhledávání

Albert Speer

Hlavní architekt Třetí říše a ministr zbrojního a válečného průmyslu nacistického Německa Albert Speer se narodil 19. března 1905 v Mannheimu. Zemřel 1. září 1981 ve věku 76 let v Londýně na krvácení do mozku.

Narodil se v rodině architektů a původně se chtěl stát matematikem, nakonec však zůstal věrný rodinnému řemeslu a stal se architektem. 

Do nacistické strany NSDAP vstoupil v roce 1931. Jeho první velkou zakázkou byla přestavba ministerstva propagandy, kterou mu zadal Joseph Goebbels. Jelikož s ním byl nadmíru spokojen, doporučil jeho služby Adolfu Hitlerovi. V roce 1934 se Speer stal hlavním architektem Třetí říše.

Do funkce ministerské funkce se dostal po tragické smrti Fritze Todta. Speer vylepšil podmínky v pracovních táborech, čímž přispěl k vyšší produktivitě práce. V závěru války se vzepřel Hitlerovi, který nařídil destrukci mnoha objektů a staveb. Některé z nich zachránil před zničením.

Po druhé světové válce byl zajat a obžalován jako válečný zločinec. Stanul před Mezinárodním vojenským tribunálem, během Norimberského procesu projevil upřímnou lítost nad zločiny, které páchalo nacistické vedení a uznal svou odpovědnost. Byl odsouzen k dvaceti letům vězení, trest si odseděl ve věznici ve Spandau (Špandava).

Napsal také několik několik knih:

  • V srdci třetí říše (druhý překlad vyšel pod názvem Řídil jsem Třetí říši)
  • Špandavské deníky
  • Stát otroků