fb pixel Tak šel čas s Rockym: Nejslavnější roli Sylvestra Stalloneho si pamatujeme díky vybíhání schodů a boxování do masa – G.cz
Vyhledávání

Tak šel čas s Rockym: Nejslavnější roli Sylvestra Stalloneho si pamatujeme díky vybíhání schodů a boxování do masa

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Věděli jste, že slavnou scénu, ve které Rocky boxuje do mrtvých kusů masa, natáčel Stallone v mrazáku dlouhých 14 hodin? Po osmi hodinách se mu rozlomil jeden kloub a posunul se mu doprostřed ruky. Herec ale pokračoval se slovy, že jich má dalších devět. Tak se zrodila legenda. Podívejte se, jak šel čas se slavným boxerem a jeho pokračovatelem.

Václav Rybář
Václav Rybář 6.7.2019, 21:00

1. Rocky (1976)

Amatérský boxer a syn přistěhovalců si vydělává jako vymahač a vyhazovač, plouží se životem v průmyslové části Philadelphie a je vlastně tak nějak ve své existenci spokojený. Novou šanci mu dá až úřadující světový šampion Apollo Creed, který se chce zviditelnit v médiích tím, že dá šanci místnímu outsiderovi. Rocky však najde cenného spojenece v trenérovi Mickeym, který ho donutí cedit krev a pot.

Mírně nafoukaný šampion tak v ringu naráží na možná duševně i fyzicky pomalejšího, ale nesmírně odhodlaného soupeře. Vyčerpávající zápas trvá celých patnáct kol a oba do sebe buší jako smyslů zbavení. Creedova technika se střetává s Rockyho umanutostí a schopností absorbovat ty největší rány. Creed vyhrává zápas na body, ale Rocky se stává miláčkem publika.

2. Rocky II (1979)

Rocky se odmítne s Apollem znovu utkat, ačkoliv by šampion hrozně rád veřejnosti dokázal, že jejich první zápas byl pro Rockyho jen "štěstím začátečníka". Rocky si bere milovanou Adrian a užívá si nové slávy a peněz. Oznamuje konec s boxováním, ale nedostatečné vzdělání ve věcech finančních i jiných způsobí, že se mu jmění rychle rozkutálí. Protože nic jiného neumí, rozhodne se vrátit do ringu.

Nemůže se na trénink soustředit, protože Adrian je po komplikovaném porodu v kómatu. Když se probudí, definitivně Rockymu návrat do ringu povolí a Italský hřebec začne trénovat jako ještě nikdy. Apollo je pro změnu připraven protivníka rozdrtit v prvních dvou kolech, aby všem dokázal, že měl Rocky prostě jen kliku. Zápas ale vyústí ve stejná jatka jako ten první. Rocky boxuje pravačkou, aby si kryl zraněné oko z prvního zápasu, ale v samotném závěru se vrátí k dominantní levačce a tím Creeda zaskočí. Těsně vyhrává a stává se světovým šampionem.

3. Rocky III (1982)

Tři roky po druhém zápasu s Creedem Rocky trochu zlenivěl. Stále je šampionem, ale už nemá hlad po vítězství. Začínající boxer Clubber Lang toho chce využít a sebrat mu titul. Je hladový, je dravý a má tu správnou motivaci, která Rockymu chybí. Rockyho trenér Mickey je nespokojený s nasazením svého svěřence a správně předpokládá, že zápas s Clubberem Rocky prohraje. Jeho proroctví se vyplní a ztráta je o to větší, že Mickey během zápasu v zákulisí umírá na infarkt.

Rocky je zdrcený, ale později přijme nabídku Apollo Creeda na trénink v jeho tělocvičně, aby mohl Clubbera vyzvat k odvetě. Apollo vybaví Rockyho mrštností a rychlostí, která Clubbera v úvodu druhého zápasu překvapí. Kombinace nového a starého know-how nakonec slaví úspěch a Clubber je poražen. Apollo si však za svůj díl práce vybírá službičku - třetí zápas mezi ním a Rockym za zavřenými dveřmi Rockyho restaurace. Diváci se nikdy nedozvěděli, jak to vlastně dopadlo.

4. Rocky IV (1985)

Na vrcholu studené války vyzývá americkou legendu, Apollo Creeda, ruský šampion Ivan Drago. Apollo sovětského soka podcení a Drago mu během zápasu, po vhození bílého ručníku, zasadí smrtelnou ránu. Šampion umírá, Rocky startuje z rohu a sápe se na Draga. Slibuje mu odvetu a Sovětský svaz nadšeně souhlasí. K odvetě má dojít na jejich půdě a Rocky může trénovat jedině na Sibiři pod dohledem politbyra. Opouští tedy rodinu a vrhá se do nejdrsnější tréninkové přípravy svého života.

Stojí proti o dvě hlavy vyššímu soupeři, který doslova zabil jeho nejlepšího kamaráda. Nejsledovanější zápas boxerské historie je soubojem národů a ideologií, ale především dvou ke všemu odhodlaných mužů. Drago buší do Rockyho jako do kovadliny, pohazuje s ním jako s hadrovou panenkou, ale Američan se nedá. Ránu za ránu narušuje Sovětovu neprůstřelnou obranu, a když se mu povede zasadit první ránu, otáčí zápas ve svůj prospěch.

5. Rocky V (1990)

Po návratu ze Sovětského svazu čeká doma Rockyho nemilé překvapení. Jeho manažer rozházel jeho jmění, když investoval do nevýhodných obchodů, navíc za něj jeho účetní neplatil daně, a tak se šampion ocitá v bankrotu. Nemůže ani boxovat, aby peníze vydělal zpátky, protože má po zápase s Dragem trvale poškozený mozek od všech ran, které schytal. Stěhuje se zpátky do skromných poměrů ve Philadelphii a v Mickově tělocvičně začíná trénovat mladého boxera Tommyho Gunna z Oklahomy. Věnuje se mu víc než svému vlastnímu synovi, což mu Adrian vyčítá.

Tommy nakonec Rockymu zběhne za jiným manažerem a stárnoucí boxer konečně pochopí, že se zmýlil a začne napravovat svou rodinnou situaci. Gunn nakonec vyhraje titul, ale nikdo ho nerespektuje, protože nezvítězil nad papírově silným soupeřem. Vydá se tedy do Rockyho baru a vyprovokuje ho k rvačce. V ní má šampion navrch, dokud Rockyho skutečně nenaštve. Ten se vzchopí a svého bývalého chráněnce knokautuje těsně před příjezdem policie.

6. Rocky Balboa (2006)

O patnáct let později je Rocky sám. Adrian umřela v roce 2002 na rakovinu, jeho syn se mu odcizil a vídají se jen v den výročí, ať už jde o narozeniny či úmrtí. Rocky vlastní restauraci pojmenovanou po Adrian a docela se mu daří. Zlom nastane až ve chvíli, kdy jistá sportovní relace odvysílá virtuální simulaci zápasu mezi ním a stávajícím šampionem Masonem Dixonem. Výsledek? Rocky by vyhrál ve třináctém kole.

Dixona samozřejmě pořad a následné ohlasy rozzuří. Rocky se mezi tím v šedesáti letech rozhodne vrátit do okresního ringu a nakonec získá licenci, ačkoliv mu ji komise z obavy o jeho zdraví zprvu nechce udělit. Dixon Rockyho veřejně vyzve a ten po krátkém váhání přijímá.

V šedesáti už se nemůže spolehnout na rychlost, ale pořád má sílu a svou charakteristickou odolnost. Veřejnost má pocit, že jde Rocky do ringu na popravu, že jde o sebevraždu, ale Dixon si během prvního kola poraní ruku a šance se najednou vyrovnávají. Publikum je u vytržení a zápas graduje neuvěřitelným způsobem. Dixon svůj titul uhájí, ale Rocky si získá pozornost celého světa. Starý dědek měl v sobě ještě jeden velký zápas.

7. Creed (2015)

A jsme v současnosti. Adrian následoval na onen svět i Paulie, takže je Rocky ve Philadelphii a ve své restauraci už úplně sám. Je mu sedmdesát a jen občas bloumá po ulicích a zasněně navštěvuje oblíbená místa. Box už ho moc nezajímá a Mickeyho tělocvičně teď vládnou jiní. Vše změní až hubatý mladík jménem Adonis Johnson. Je to nemanželský syn Apollo Creeda, kterého box zajímá víc než úspěšná kariéra ve velké firmě. Má ho prostě v genech a chce od Rockyho radu do začátku. A možná by ho mohl taky trénovat. Už kvůli tátovi, kterého Creed nikdy nepoznal.

Rocky váhá, ale pak v mladíkovi uvidí ozvěnu jeho otce a začne ho trénovat. Dokonce mu i prozradí, kdo vyhrál onen zápas za zavřenými dveřmi ve třetím díle. Historie se opakuje, po prvních vyhraných zápasech Adonise vyzývá úřadující irský šampion, kterému hrozí vězení a chce před koncem profesionální kariéry ještě nějaký ten velký zápas. Jedinou podmínkou je, že bude Adonis boxovat jako Creed.

Rocky se mezitím dozvídá, že zatímco jeho svěřenec bude muset boxovat proti šampionovi, on sám bude nucen trénovat na svůj vlastní, úplně jiný zápas. A jak to dopadne? To vám samozřejmě neprozradíme.

8. Creed II (2018)

Mladý Creed a Rocky se opět setkávají, aby společně pokořili nového soupeře v ringu, který je však zároveň i jejich nepřítel v osobním životě, jelikož je spojován s Creedovým dávným neštěstím v rodině. Odkaz na starého dobrého Rockyho však pokračoval i v roce 2018, takže se můžete opět těšit na motivační film, který je doprovázen trvdým tréninkem, moudrými hláškami a nekompromisním záporákem, který si jde za svým.

A zde vás potěšíme tajným významem fotografie na konci filmu Osvícení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články