fb pixel Tak nám zabili Davis Cup: reforma populárního tenisového klání změní turnaj k nepoznání a naštvala úplně všechny – G.cz
Vyhledávání

Tak nám zabili Davis Cup: reforma populárního tenisového klání změní turnaj k nepoznání a naštvala úplně všechny

Sbohem! Další reakce z facebooku. Negativní ohlasy jsou nejenem z České republiky. Například uustralská médie přičítají vinu za zabití Davis Cupu Rogeru Federerovi. Davis Cup v Kanadě. I zde si získal tento turnaj značnou popularitu! + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Měli jste to štěstí a zažili jedinečnou atmosféru domácích daviscupových zápasů? Ty bouřlivé ovace při soubojích o slavnou salátovou mísu? Ještě ne? Pak máte smůlu. Od příštího roku začne platit reforma, která populární tenisový turnaj změní v něco úplně jiného.

Václav Roman
Václav Roman 17.8.2018, 11:30

„Sbohem Davis cupe! Nikdy nezapomenu“

„Peníze jenom na prvním místě,“ zní sborově od většiny českých fanoušků. „Hrůza, nepochopitelná věci“, komentují reformu naši bývalí tenisté. Šef českého tenisu Ivo Kaderka, který do poslední chvíle věřil, že se původní podobu soutěže podaří zachránit, dokonce mluví o „ popravě Davis Cupu za bílého dne“.

Reformu schválenou na kongresu Mezinárodní tenisové federace ITF v Orlandu těžce nese jeden z velkých hrdinů Davis Cupu Radek Štěpánek, který byl členem vítězného týmu v letech 2012 a 2013. Na svém facebookovém profilu napsal: „Smutný den pro Davis cup, už to nikdy nebude stejné. Sbohem Davis cupe! Nikdy nezapomenu.“

O co vlastně přijdeme? V současné době se o cennou trofej bojuje vyřazovacím způsobem ve skupině, která sestává ze šestnácti zemí. Hraje se na domácí půdě jednoho z týmů v průběhu celého roku. Pro zisk salátové mísy je potřeba vyhrát čtyři mezistátní zápasy.

A od příštího roku? Budou dvě fáze. Nejprve kvalifikační, v níž bude 24 týmů bojovat systémem doma/venku o postup do druhé, finálové fáze. A zde je kámen úrazu. Finálová skupina o 18 týmech se odehraje v rámci jednoho týdne na jednom místě. Navíc se nebude hrát jako dosud na tři vítězné sety, ale pouze na dva.

Že jde skutečně o peníze potvrdil i prezident ITF David Haggerty, který reformu výrazně prosazoval. Myslí si, že chystaný festival tenisu a zábavy bude atraktivnější pro všechny a očekávané příjmy budou mít pozitivní efekt na rozvoj tohoto sportu. Do Davisova poháru mají v příštím čtvrt století přitéct až tři miliardy dolarů, do soutěže totiž vstoupila investiční skupina Kosmos španělského fotbalisty Gerarda Piquého.

Prosazovaná reforma potřebovala získat přízeň alespoň dvou třetin delegátů, nakonec dostala 71,4 % hlasů. Kromě České republiky byli proti také federace Velké Británie, Německa a Austrálie. Buď jak buď, je to výsledek demokratického hlasování. Pocit zklamání však přetrvá ještě dlouho. Po léta fungující model, kdy se hráči mohli vytáhnout před domácími fanoušky, je pryč, rozplynul se ve vzduchoprázdnu. Je to černý den nejen pro diváky, trenéry, sportovce a sponzory, ale pro celý tenis.

Zde si můžete spravit náladu nad článkem o desateru běžného českého sportovního fanouška.

Podobné články

Doporučujeme

Další články