fb pixel Tajemství Čertova a Černého jezera: Místa plná pověstí, které StB ho využila k propagandě – G.cz
Vyhledávání

Tajemství Čertova a Černého jezera: Místa plná pověstí, které StB ho využila k propagandě

Zdroj: Wikimedia Commons/Huhulenik, CC BY 3.0

Česko je plné strašidelných míst, které mají svůj genius loci kvůli děsivým pověstem, jenž se o nich tradují. Pokud například vyrazíte na Šumavu k Čertovu a Černému jezeru, tak byste se rozhodně bát měli. Říká se, že se tam zjevují čerti i duchové německých vojáků.

Martin Miko
Martin Miko 22.5.2024, 11:20

Tajuplné místo na Šumavě

Od roku 1933 jsou obě jezera součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Nachází se zde totiž mnoho vzácných rostlin a chráněných živočichů. Ale co temné pověsti, které jsou spojené s těmito jezery?

Název Čertovo jezero napovídá, že si toto místo podle legendy oblíbili pekelníci. V minulosti toto místo měli hlídkovat a hledat své oběti. Jednoho dne tudy procházela krásná a odvážná šumavská dívka. Čert se ji pokusil stáhnout do pekla, skočil na ni, ale ona se ubránila. Přivázala mu provazem kámen kolem nohou, a poté ho hodila do vody. Když čert zmizel pod hladinou, prorazil dno a malé jezírko se změnilo v jezero. Možná právě proto se ve vodě tvoří víry, které údajně mohou stáhnout ke dnu nejen plavce, ale i celé loďky.

Říká se, že největší a nejhlubší ledovcové jezero na Šumavě a v Bavorském lese je domovem vojáků wehrmachtu, jejichž těla jsou díky ledovým proudům dokonale zachována. Pokud mrtví Němci nikoho nevyděsí, Černé jezero má podle pověstí být obydlím rusalek, které dokáží člověka utancovat k smrti.

Kromě toho jezero údajně přitahuje upírky a čarodějky, které mají v hledáčku zbloudilé pocestné. I když se jim vyhnete, číhají tam stromoví mužíčci, kteří mohou zabít dobře mířenou šiškou. Společnost jim dělají vlkodlaci a další děsivá stvoření.

V roce 1964 však Černé jezero nebylo plné nadpřirozených bytostí, ale příslušníků Státní bezpečnosti. Ti zde zorganizovali dezinformační kampaň, při které z jezera vytáhli bedny s nacistickými dokumenty. Komunistický režim tuto akci využil k masivní propagandě v médiích s cílem změnit veřejné mínění v Československu a znevážit některé západní politiky. Tato dezinformační kampaň nesla název Akce Neptun a patřila mezi nejúspěšnější dezinformační kampaně StB.

V následujícím roce měly být v Německu promlčeny nacistické zločiny, což se Sovětům nelíbilo a chtěli tuto lhůtu prodloužit. Nalezené dokumenty měly německou vládu znejistit a vrhnout na ni stín pochybností. Propagandistická kampaň tvrdila, že západoněmečtí politici pokračují v odkazu Adolfa Hitlera. Tato kampaň se díky masivní propagandě dostala do domácích i světových médií. Pravé pozadí této dezinformační operace však bylo odhaleno až v 70. letech samotným Ladislavem Bittmanem, což byl český agent StB, který v roce 1968 utekl na Západ.

Zdroje informací:

https://www.totalita.cz/stb/stb_a_neptun.php

https://certovo-jezero.ceskehory.cz/

https://www.npsumava.cz/vylet/ledovcova-jezera-cerne-a-certovo/

Podobné články

Doporučujeme

Další články