fb pixel Tahle země není pro starý: Díky roli zabijáka s jateční pistolí se Javier Bardem stal prvním Španělem s Oscarem – G.cz
Vyhledávání

Tahle země není pro starý: Díky roli zabijáka s jateční pistolí se Javier Bardem stal prvním Španělem s Oscarem

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Kultovní film, který v roce 2008 zcela právem sklidil 4 Oscary včetně toho pro nejlepší film - to je krvavá jízda bratří Coenů na motivy předlohy Cormaca McCartyho Tahle země není pro starý. Pravděpodobně jste ji viděli, ale tušili jste, že snímek pomohl mexickému herci Javieru Bardemovi vstoupit do hollywoodské historie?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.10.2019, 12:55

Když se tři honí...

V roce 1980 v Texasu vzrůstá kriminalita a obchod s drogami. Na jeden takový nepovedený obchod narazí drsný kovboj Llewenyl Moss (Josh Brolin), který díky tomu přijde k pěknému balíku peněz. O tyto peníze má však zájem i někdo další. A ten na něj pošle Antona Chigurha (Javier Bardem), psychopatického sadistu a nájemného zabijáka, který rád hází mincí a jeho nejmilejší hračkou je jateční pistole. Aby toho nebylo málo, hru na honěnou doplňuje šerif Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones), kterému jde v první řadě o spravedlnost.

Snímek bratří Coenů Tahle není pro starý byl v roce 2008 pro legendární tvůrce amerického nezávislého filmu zásadní. Zaprvé se díky němu vrátili k drsnějšímu a temnějšímu stylu svých raných filmů, zadruhé se z něj stal kult, který dokonce získal několik Oscarů včetně toho pro nejlepší film. A přitom na něj od produkce dostali velmi skromný rozpočet a nebýt umanutosti autora předlohy Cormaca McCarteyho, nemusel vůbec vzniknout. Slavného spisovatele, když svůj nápad poprvé hodil na papír, totiž všichni odrazovali. McCartey to totiž rovnou zamýšlel jako scénář, jenže podle jeho přátel ta story "nikdy nemohla na plátně fungovat".

No, jak je vidno, v těch správných rukou mohla, a to dokonce velmi dobře. Výsledek vstoupil do srdcí mnoha fanoušků kinematografie, ale také do historie Hollywoodu - Javier Bardem totiž za svůj ikonický výkon rovněž získal cenu Americké akademie, a stal se tak prvním Španělem, kterému se to podařilo. Vpravdě jedinečný snímek si můžete dát dnes ve 22:30 hodin na Prima MAX. Pokud vás ale spíš zajímají další zákulisní fakta, a že jich není zrovna málo, podívejte se do naší galerie zajímavostí...

A tady si přečtěte další zajímavosti, tentokrát o Fincherově thrilleru Zodiac. Anebo vás možná bude zajímat skandál okolo aktuálního kinohitu Joker.

Podobné články

Doporučujeme

Další články