fb pixel
Vyhledávání

Syrský bod zlomu: Přešel Trump z války mediální do války skutečné?

Rozpoutá Trump 3. světovou válku?
Zdroj: 4chan.org

Ve válkou zmítané Sýrii se v uplynulých dnech odehrálo hned několik událostí, které by mohly mít nedozírné následky. Nejprve došlo k použití zakázaných chemických zbraní, což vedlo ke smrti mnoha civilistů, včetně malých dětí. Následně na sebe začaly házet vinu za útok vládní síly a protivládní rebelové, až se do všeho vložil americký prezident Donald Trump. Ten nechal vybombardovat syrskou základnu v provincii Homs, údajně jako odplatu za chemický útok ze strany prezidenta Asada. Svým rozhodnutím Trump rozlítil jak samotného Asada, tak jeho spojence Vladimíra Putina. Může po vstupu USA do konfliktu přerůst válka v Sýrii ve válku světovou?

Jan Palička
Jan Palička 7.4.2017, 11:49

V Sýrii zuří válka už delší dobu, než trvala druhá světová, a po uplynulém týdnu se na tuto zemi obracejí zhrozené pohledy celého světa. Události posledních dní totiž naplno odhalily brutalitu toho, co se na Blízkém východě odehrává, a hrozí, že s jejich další eskalací může konflikt nabrat celosvětových rozměrů.

V tomto týdnu došlo k chemickému útoku na město Chán Šajchún. Vzhledem k tomu, že je obydleno převážně civilisty, kteří ještě před válkou nestihli utéct nebo se z různých důvodů rozhodli, že své domovy neopustí, byli to právě tihle nevinní lidé, které zakázané chemické zbraně nejvíce zasáhly. Zemřelo jich na 200, značná část obětí byly malé děti.

Hrůzy války byly prakticky v přímém přenosu vysílány na všech zpravodajských médiích. Pohledy na bezmocné záchranáře omývajících civilisty zasažené toxickým plynem, kteří marně lapají po dechu, a na bezvládná dětská tělíčka ztuhlá v posmrtné křeči na ulicích, vyvolaly oprávněné zděšení i u těch největších cyniků, kteří si doposud odmítali připustit, že situace v Sýrii přerostla přes únosnou mez.

Po útoku, při němž zcela prokazatelně došlo k použití zakázaných zbraní a porušení mezinárodních úmluv, na sebe začaly navzájem svalovat vinu vládní síly prezidenta Asada a různé vzbouřenecké skupiny. Za Asada se postavil i jeho nejsilnější spojenec, ruský prezident Vladimír Putin – ten prohlásil, že to byli rebelové, kteří zaútočili zakázanými látkami a nyní se vše snaží hodit na Asada. Mezitím došla trpělivost třetímu velkému hráči – americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Poprvé ve své funkci vydal Trump rozkaz k zahájení vojenského útoku a nechal bombardovat základnu vládních sil v syrské provincii Homs. Právě odsud měl být podle jeho slov proveden chemický útok, který označil za nelidský a za jehož viníka bez váhání označil Bašára Asada jako vraha vlastních lidí. Civilizované národy Trump vyzval, ať se postaví na stranu USA a pomohou děsivý konflikt jednou pro vždy ukončit. Paradoxně tím ale možná odstartoval konflikt mnohem horší.

Kromě Asada, který se těší všeobecné nelibosti a je většinou států považován za diktátora, namíchl Trump i Vladimíra Putina. Ten okamžitě ukončil spolupráci s americkým letectvem na koordinovaných náletech, Trumpovo jednání označil za provokaci a pohrozil, že podobné jednání USA by v budoucnu mohlo nenávratně poškodit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem. Ty tam jsou rázem iluze o tom, že Putin s Trumpem budou výborní spojenci. Situace se vrací do zajetých kolejí nevraživosti a je možná ještě horší než za vlády Baracka Obamy.

Zatímco jeho předchůdce syrskou válku příliš neřešil a do bojů se nezapojoval, Trump se odpoutal od dosud pouze mediální války, kterou vedl se svými oponenty, a zadal pokyn k zahájení války skutečné. Zde by ale mohl narazit na to, že Rusko je silnějším soupeřem než Hillary Clintonová a válka vedená na papíře se s tou vedenou skutečnými zbraněmi se nedá srovnat. A opětovné rozpoutání rusko-amerického konfliktu a návrat do časů studené války hrozící přesrůst do války horké je asi tak to poslední, co svět potřebuje.

ZDE se podívejte na to, jak ze Sýrie utíkají lidé před válkou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články