fb pixel
Vyhledávání

Symboly přátelství a věčného optimismu: Komunistickým cenzorům se Pat a Mat moc nezdáli, dnes je milují až v Íránu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Češi to s loutkami vždy uměli. Svědčí o tom nejen přetrvávající popularita Spejbla a Hurvínka, ale také Pat a Mat, dvojice nešikovných kutilů, kteří ale nakonec vždycky vymyslí, jak na to. Ti dva jsou oblíbení mezinárodně, píšou se o nich knihy a točí celovečerní filmy. Na další takový se můžeme těšit už letos před Vánoci.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.11.2019, 06:50

Sousedé kutilové

Asi žádný člověk nemiloval svého souseda tolik, jako se mají rádi Pat s Matem. Poprvé se dnes už legendární dvojice na televizních obrazovkách objevila 12. srpna 1976 v krátkém filmu Kuťáci, který se stal zároveň pilotní epizodou nekonečného seriálu. Duchovními i tvůrčími otci nešikovných kamarádů jsou režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Ačkoliv se duo kutilů, kterým se ale nikdy nic nedaří, přesto neztrácejí nadšení pro věc, setkalo s kladnými ohlasy, normalizační cenzoři 70. let k nim měli výtky. Jak je to možné, ptáte se, u dvou do práce zapálených všeumělů? Byly to barvy jejich svetrů, které autorům kádrováci vyčítali; měli totiž za to, že červená má symbolizovat Sovětský svaz a žlutá zase Čínskou lidovou republiku, a tím pádem je přes dva nemotory skrytě zesměšňovat.

A tak tvůrci přesunuli výrobu svého nevinného dětského seriálu do Bratislavy, dál od pražských cenzorů. A tak začal pomocí klasické animace, loutek a modelů vznikat seriál ...A je to!, který z dětství všichni známe a milujeme. Jeho typickými znaky byl vždy nějaký projekt, který se dva přátelé rozhodli sestavit či vyrobit. Ať to zkoušeli, jak chtěli, většinou se jim to velmi nedařilo, až to nakonec vyřešili. Pravda, sice tím nejméně efektivním způsobem, ale výsledek je to, co se počítá, ne? V závěru svého snažení si vždy podali ruce typickým gestem symbolizujícím povedené dílo.

Díky tomu, že kutilství dokáže oslovit opravdu každého, a že se ti dva stali symbolem pracantů, kteří nikdy neztrácejí optimismus a nikdy se na sebe navzájem nezlobí, se pořad stal populárním nejen u nás, ale i za hranicemi, a to v Polsku, Německu a Švýcarsku, ale také třeba až v dalekém Íránu, kde říkat někomu, že je Pat a Mat místo toho, že je nešika, přešlo do hovorové řeči, nebo v Nizozemsku, kde seriál zažíval boom před pěti, šesti lety.

Mimochodem, právě slavná jména neměli Pat a Mat až do roku 1989, a bylo to právě kvůli zahraniční distribuci. A pokud máte někdy problém rozeznat, který je který, je to celkem jednoduché; Pat je menší, tlustší, na hlavě má rádiovku a nosí žluté tričko, zatímco Mat je vyšší, hubenější, na hlavě má kulicha a nosí červené tričko.

Oblíbenosti navzdory chvíli hrozilo, že dobrodružství těch dvou skončí. V roce 1995 zemřel Lubomír Beneš a jak jeho syn Marek, tak Vladimír Jiránek ze studia, které seriál vytvářelo, odešli, načež celé zkrachovalo. Čeští tvůrci animáků ale nechtěli tak kvalitní postavičky pustit, a tak začaly vznikat díly bez svolení dědiců autorských práv. Například epizoda č. 55 Karty se u nás nikdy v televizi nevysílala, dostala se ale za hranice a na videokazety a později DVD se seriálem. Po začátku nového tisíciletí se Marek Beneš vrátil k odkazu svého otce, založil studio Patmat film s.r.o. a dodnes vyrábí další díly. Zároveň jiným umožňuje vytvářet hry, knížky a celovečerní filmy o dvou populárních chlapících. Zbrusu nový film o Patovi a Matovi s podtitulem Kutilské trampoty například uvidíme už letos, a to těsně před Vánoci. Tady sem můžete podívat na malou ukázku.

A tady se podívejte na už aktuální českou kinopremiéru: režijní debut Jiřího Havelky Vlastníci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články