fb pixel Svobodní dvacátníci, tohle je váš život? Reality show Too Hot to Handle je bizár, od kterého se nedá odtrhnout – G.cz
Vyhledávání

Svobodní dvacátníci, tohle je váš život? Reality show Too Hot to Handle je bizár, od kterého se nedá odtrhnout

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jsou atraktivní, jsou bezstarostní, používají Tinder a dlouhodobé vztahy neřeší. Je jim něco přes dvacet, je jich deset a dohromady mají IQ zhruba někde na stovce. Nová reality show Netflixu Too Hot to Handle je hitem posledních dní proto, že je to neskutečný bizár. Jen tak to přestat sledovat ale prostě nejde; protože sledování těch, kterými pohrdáme a zároveň jim závidíme, to je výsada moudrých.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.4.2020, 15:45

Tak pitomé, že se to (skoro) nedá vydržet

Možná jste to ještě neviděli, ale určitě jste o tom už slyšeli. Po bizarní reality show Love Is Blind, kde se skupina svatby chtivých lidí seznamovala v neprůhledných buňkách a snažila se do sebe zamilovat bez elementu fyzické přitažlivosti a ještě bizarnějším dokumentu Pán tygrů sledujícím život chovatelů divokých šelem v USA Netflix přináší počin, který předčí obojí. Reality show Too Hot to Handle se pro našince dá krátce a srozumitelně popsat jako nástupce Hotelu Paradise s trochu větším rozpočtem.

Nastavení je stejné - parta mladých lidí, kteří jsou potěchou spíše pro oko než pro cokoliv jiného, s uvolněnou morálkou a pochybnými životními hodnotami, je zavřená na exotickém a atraktivním místě, kde se musí udržet co nejdéle, aby kromě vrtkavé slávy získala i finanční výhru. Netflix ale standardnímu konceptu reality show tohoto typu přeci jen ještě trochu obrousil hrany. Účastníci do Too Hot to Handle se vybírali z řad velmi aktivních uživatelů online seznamek modelu Tinder. Abyste měli ještě více jasno; zatímco Češi Tinder nepochopili a valná většina z nich si tam hledá lásku, Američané, Britové a další cizinci ho stále používají primárně k tomu účelu, za jakým vznikl - sehnat si rychle sex bez závazků.

Všem postavičkám v aktuálně velmi diskutované show je mezi 20 a 29, mají vycvičená nebo plastikami upravená těla, nepobrali mnoho moudrosti ani přehnanou duševní hloubku. Na ostrov přijeli s tím, že si budou požitkářsky užívat a sem tam asi splní nějaké úkoly s možností něco vyhrát. Až po prvním dni v pohádkovém dovolenkovém rezortu se dozví, že jediným jejich úkolem je nemít sex - mezi sebou ani sami se sebou, ba dokonce se ani líbat. Za každé porušení pravidel se odečte předem neznámá částka ze 100 000 dolarů, které si na konci rozdělí ti, co vydrží. Pro normálního člověka je nemít měsíc žádný sex asi celkem v pohodě, obzvlášť, pokud za to dostane zaplaceno, pro tyhle králíky na baterky v lidské podobě je to nemyslitelné. Show může začít.

Too Hot to Handle je přehlídka těch nejpitomějších vzorků současných single dvacátníků. Každý jeden z nich tam ztělesňuje nějaký stereotyp. Je tu hodná, ale úplně blbá Chloe, nafrněná instagramová královna Francesca, modrooký britský gentleman David a Matthew, kterému nikdo neřekne jinak než Ježíš. Možná je to kvůli vousům a dlouhým vlasům, možná proto, že z něj padají stejné rádoby filozofické žvásty jako z vesnického kazatele, který vás poučuje o dobrých mravech, zatímco má pod polštářem fotky chlapečků v plavkách. Možná obojí. Jisté je, že Ježíš by zasloužil pár facek na probrání.

Ale je to jenom reality show. Rozhodně se nejedná o žádný reprezentativní vzorek současných svobodných dvacátníků, právě naopak je to velice úzce profilovaná ochutnávka. Za tímhle počinem se neskrývá nic zvláštního, jen dobře odvedená práce zkušených žánrových tvůrců. Opravdu hodně práce - v každé reality show samozřejmě štáb nastavuje potenciálně dramatické situace, tady je ale zhruba od čtvrtého dílu čím dál zřetelnější, že se autoři pořadu smířili s tím, s jak tupým materiálem pracují a pro jistotu tomu materiálu začali psát i nějaké ty repliky. Díky tomu je to zábavné až do hořkého konce, z něhož plyne poučení opravdu jen na oko.

Ale až na tu zábavu je to spíše smutný pohled na to, jak některé - a není jich málo - články naší společnosti skutečně žijí, což může diváka s dobrým vkusem a soudností skoro až znechucovat. Je Too Hot to Handle naprostou ztrátou vašeho času? Je. Musíte to vidět? Rozhodně ne. Nicméně můžete. A jakmile to jednou zkusíte, už se od toho prostě neodtrhente. Proč ale?

Že moudrý člověk nezávidí, to není tak docela pravda, řekla bych. Možná nezávidí přímo lásku, peníze, krásu, protože si uvědomuje, že jen závistí to, co chce, rozhodně nezíská. Minimálně si ale jednou za čas, byť třeba jen podvědomě, posteskne, že jako hloupý by to měl jednodušší. Hloupým (nevzdělaným, omezeným, jednoduchým) lidem řada věcí prochází. Buď jsou hloupí a hodní, a to jsou pak v podstatě lidskou obdobou štěněte - a copak byste štěněti něco odepřeli nebo měli za zlé? - anebo jsou hloupí a zlí. Ti, protože chápou, že svých cílů nedojdou poctivě a čestně, si dokážou osvojit manipulaci a lež natolik dobře, aby se rychle dostali, kam potřebují. O následcích či morálních aspektech svého jednání nepřemýšlejí, nemají na to kapacitu.

A právě v tom to má moudrý člověk náročnější. Kdyby byl hloupý, netrápily by ho depresivní, úzkostné myšlenky o životě vlastním, životě jeho blízkých, životě všech lidí a osudu světa jako takového. Moudrý člověk si nedovoluje být sobecký a bezohledný, uvědomuje si, že nese zodpovědnost za svoje činy a slova, což je ale často vyčerpávající. Hlupec podobné věci vůbec neřeší. Bylo by to krásné, sem tam vypnout mozek a zakusit chvíli relaxu, který je pro troubu každodenním chlebem. A právě díky reality show formátu Too Hot to Handle si to člověk na těch 40 minut, co má jedna epizoda, může beztrestně dovolit. Že u toho nadává a má chuť bodat kudlou do obrazovky, to s tím vnitřním uspokojením vlastně vůbec nesouvisí. Tak přesně proto nás to všechny tolik baví, i když je to bizár.

A taky díky kousavým komentářům stand-up komičky Desire Burch. A že už nás ta karanténa všechny pěkně se*e.

Podobné články

Doporučujeme

Další články