fb pixel "Světlo lékařům" poděkuje všem v nemocnicích, kteří si zaslouží úctu a respekt – G.cz
Vyhledávání

"Světlo lékařům" poděkuje všem v nemocnicích, kteří si zaslouží úctu a respekt

Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti a iniciativa Energii lékařům

Pandemie koronaviru negativně ovlivňuje životy nás všech. Asi nikdo nebude zpochyňovat, že tvrdé období nyní prožívají zdravotníci a lékaři, kteří pracují nyní téměř nepřetržitě. Jelikož jsou často už opravdu na pokraji svých sil, přidávají se jim nyní na pomoc i dobrovolníci. Jako výraz uznání jejich práci a signál podpory se pro ně v termínu 24. listopadu až 1. prosince v rámci dobročinné aktivity „Světlo lékařům“ postupně rozsvítí budovy nemocnic napříč všemi kraji Česka.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 22.11.2020, 08:52

Na hranici lidských sil

Žijeme v divné době. Před rokem by pravděpodobně nikoho z nás ani ve snu nenapadlo, že celou planetu ovládne nový typ koronaviru, který se po planetě rozšíří z Číny. Bohužel, je to stále ještě realita dnešních dní. Ti, kdo s virem doslova bojují jsou lékaři a zdravotníci. Ani jim se ale nákaza nevyhýbá a personální obsazení jednotlivých zdravotnických zařízení je tak oslabené. Zatím se ale zdá, že republika pandemii nemoci Covid-19 zvládne. V posledních dnech počty nově nakažených klesají. Konečně. Doufejme, že se bude jednat o dlouhodobý trend. Všichni si přejeme, aby se naše životy vrátily k normálu. Velký dík a úcta za zvládnutí této kalvarie patří bezpochyby zdravotníkům a lékařům, kteří pracují opravdu často na hranici psychického i fyzického vyčerpání.

„Světlo lékařům“ bude na budovách nemocnic po celé republice symbolicky zářit pro všechny zdravotníky, dobrovolníky a spoluobčany zasažené pandemií Covid-19 u příležitosti světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday. Ten letos připadá na úterý 1. prosince a u nás ho stejně jako v předchozích letech zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti. V letošním roce klade důraz především na to, jak podpořit potřebné způsoby, které jsou bezpečné a umožňují dělat dobré skutky i při dodržování sociální distance.

Světlo a energie zdravotníkům

Na budovách nemocnic se od 24. listopadu do 1. prosince na podporu zdravotníků postupně ve všech krajích Česka rozsvítí „Světlo lékařům“ složené ze symbolů srdce a baterie. Zatímco srdce v podobě loga Giving Tuesday ztělesňuje dobro, baterie v podobě loga iniciativy Energii lékařům představuje potřebnou energii.

Hlavním cílem této aktivity je vyjádřit zdravotníkům potřebnou podporu a ukázat jim, že v tom nejsou sami. „S druhou vlnou pandemie se pereme všichni, ale největší boj svádí lékaři, zdravotní sestry a bratři, záchranáři, laborantky, zdravotničtí asistenti a dobrovolníci, kteří jedou na doraz. Bohužel se mi zdá, že velká vlna solidarity s nimi se vytratila společně s první vlnou pandemie. Proto jsme se rozhodli tyto ctnosti znovu zažehnout a dát tak všem, kteří bojují za životy druhých, novou energii a naději na lepší zítřky,“ říká Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Vedle symbolické podpory se zdravotníci dočkají také balíčků s velkou dávkou energie a posílení na dlouhé směny. Právě energii opravdu potřebují. Balíčky obsahují kvalitní pečlivě vybrané potraviny od iniciativy Energii lékařům, která pravidelně dodává energeticky hodnotné balíčky do nemocnic, doplněné o dary od členů Asociace společenské odpovědnosti. „V našem balíčku je vždy mix tyčinek, oříšků, sušeného ovoce a dalších funkčních/nutričně hodnotných potravin. Složení je pestré a splňuje přísná hygienická kritéria. Energii lékařům, tedy všem zdravotníkům jsme dodávali již v první vlně a rozhodli jsme i v druhé vlně obnovit činnost, aktivovat rozsáhlý dobrovolnický a partnerský tým a vnést do společnosti velkou dávku dobra. V rámci aktivity „Světlo lékařům“ jsme naše klasické balíčky doplnili ještě dary od členů Asociace společenské odpovědnosti na podporu zdravotníků. Všechny produkty jsou vyslyšením poptávky zdravotnických zařízeních,“ popisuje Jan Lukačevič, zakladatel a kouč energetického týmu Energii lékařům.

Pomoci může každý

Zdravotnický personál včetně dobrovolníků po celém Česku může podpořit kdokoliv z nás prostřednictvím speciální dárcovské sbírky vzniklé k aktivitě „Světlo lékařům“. „I díky vaší štědrosti budou moci být zajištěny základní i širší potřeby zdravotníků, jako je například hlídání dětí či náhradní ubytování, které jim naplno umožní bojovat proti pandemii Covid-19,“ popisuje Lucie Mádlová z Asociace společenské odpovědnosti. Více informací najdete na www.svetlolekarum.cz. A další informace o Giving Tuesday pak na www.giving-tuesday.cz.

Kdy a kde se nemocnice rozsvítí Světlem lékařům?

24. 11. Brno, Zlín

25. 11. Olomouc, Ostrava

26. 11. Jihlava, České Budějovice

27. 11. Plzeň, Karlovy Vary

28. 11. Ústí nad Labem, Liberec

29. 11. Hradec Králové, Pardubice

30. 11. Středočeský kraj

1. 12. Praha

Tak co, rozsvítí se i ta "vaše" nemocnice a půjdete se podívat?

Podobné články

Doporučujeme

Další články