fb pixel Svět oplakává geniální íránskou matematičku Marjam Mírzácháníovou. Jak její život ovlinilo Česko? – G.cz
Vyhledávání

Svět oplakává geniální íránskou matematičku Marjam Mírzácháníovou. Jak její život ovlinilo Česko?

Zdroj: wikipedia.com

Po sobotním úmrtí významné íránské matematičky Marjam Mírzácháníové, která podlehla rakovině, byl v zemi vyhlášen celostátní smutek. Titulní strany íránských vládních novin navíc zveřejnily potrét této geniální matematičky bez hidžábu, což prolomilo dosavadní tabu. Stanfordská profesorka Mírzácháníová bojovala s rakovinou celkem čtyři roky. V roce 2014 získala Fieldsovu medaili, což je ekvivalent Nobelovy ceny ve světě matematiky. Pro Česko je zajímavá nejen přínosem vědě, ale i tím, že její manžel je Čech.

Martin Miko
Martin Miko 17.7.2017, 16:38

Nejen Írán pláče

Íránský prezident Hassan Rouhání prohlásil, že smrt Marjam Mírzácháníové znamená pro celou zemi velký smutek. Kromě toho ji pochválil za brilantní práci a skromnost, kterou celý život prokazovala. Její práce dostala Írán do povědomí ve světě matematiky a ukázala íránským mladým lidem a hlavně ženám, že lze dosáhnout velkých úspěchů, a to i v mezinárodných sférách.

Mírzacháníová se narodila v roce 1977 v Teheránu, kde navštěvovala střední školu. Poté studovala na Univerzitě Sharif v hlavním městě Íránu. Původně chtěla být spisovatelkou, ale v posledním ročníku střední školy se rozhodla, že bude raději studovat matematiku. V matematice vynikala už jako teenager, kdy sbírala zlaté medaile v mezinárodních matermatických olympiádách v roce 1994 a 1995. Již tehdy překvapila všechny porotce svými dokonalými a přesnými výsledky. V roce 2004 získala doktorát na Harvardu.

Geniální matematička

Mírzacháníová učinila několik zásadních objevů v matematice. Věnovala se hyperbolické geometrii, ergodické teorii a sympletické geometrii. Během svých začátků objevila vzorec vyjadřující objem modulového prostoru. Fieldsovu medaili, která je matematickým ekvivalentem Nobelovy ceny, získala v roce 2014 za publikace k dynamice a geometrii Riemannových povrchů a jejich modulů v prostoru. Cena je udělována jednou za 4 roky a matematik musí být mladší věku 40 let. Fieldsovu medaili obdržela Mírzacháníová v Soulu na Mezinárodním kongresu matematiků. Předtím než se stala profesorkou na Stanfordu vyučovala na univerzitě Princetonu.

Není to ale zdaleka jen Írán, kde za Mírzacháníovou truchlí. Svůj význam v jejím životě sezhrálo i Česko. Vdala za českého vědce Jana Vondráka, který se věnuje informačním technologiím v Kalifornii. Spolu mají dceru Anahitu.

A zde je rok po tureckém puči: Erdogán cílí k tomu být novobodým sultánem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články