Svérázný postoj první dámy k vládní krizi: Ivana Zemanová se ve vězení sešla s Jiřím Kajínkem

Obrázek uživatele Jan Palička
10.5.2017, 13:05

Zatímco její manžel je jedním ze středobodů současné vládní krize, česká první dáma Ivana Zemanová má jiné starosti. Ve věznici v Rýnovicích navštívila na doživotí odsouzeného nájemného vraha Jiřího Kajínka, čímž spustila vlnu rozporuplných reakcí. Je za návštěvou nejslavnějšího českého vězně jen soucit s odsouzeným člověkem, nebo Ivana Zemanová rozehrává další kapitolu předvolební kampaně svého manžela?

Rodina Zemanových se v posledních dnech rozhodně nenudí. Zatímco první dcera Kateřina si užívá klidu v Londýně, kam byla uklizena po pornoskandálu na studia, její otec, prezident Miloš Zeman, se stal středobodem vládní krize svým odmítavým postojem k návrhu premiéra Bohuslava Sobotky na odvolání ministra financí Andreje Babiše. Napilno má i první dáma Ivana Zemanová, byť je její program není úplně standardní.

Ivana Zemanová obecně během prezidentování svého manžela prodělala pozoruhodnou proměnu. Z upozaděné manželky se stala samostatná svérázná první dáma, která se začala chlubit tím, jak si udělala zbrojní průkaz a objíždí armádní střelnice. Od armády zamířila nyní Zemanová do věznice. V Rýnovicích navštívila nejslavnějšího českého vězně, za dvojnásobnou nájemnou vraždu na doživotí odsouzeného Jiřího Kajínka.

Fotkami Ivany Zemanové v dobré náladě hovořící ve vězeňské návštěvní místnosti s Kajínkem se pochlubil na Twitteru prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. Fotografie okamžitě vyvolaly rozporuplné reakce. Zatímco část lidí, kteří věří v Kajínkovou nevinu, první dámu chválí, že si našla čas k návštěvě muže, kterého považují za oběť české justice, většina uživatelů se nad návštěvou pobuřuje a spatřuje v ní jednoznačnou součást předvolební kampaně Miloše Zemana.

Zeman totiž nedávno prohlásil, že zvažuje, že by Kajínkovi udělil milost. Ač před svým zvolením prohlašoval, že on nebude prezidentem, který by promíjel vězňům tresty, s blížícími se prezidentskými volbami, ve kterých bude usilovat o znovuzvolení, pochopil, že příznivci Kajínka jsou poměrně početnou voličskou základnou. Šéfkou Zemanovy kampaně pak není nikdo jiný než jeho manželka Ivana. V atmosféře stále se vyostřující vládní krize, kde Zemanovi hrozí za jeho postoje i ústavní žaloba, je nicméně setkání s Kajínkem poněkud nevkusné. Jak s nadsázkou poznamenal jeden z uživatelů Twitteru, když nic jiného, aspoň si Ivana Zemanová natrénuje návštěvy vězení pro případ, kdyby se situace obrátila proti jejímu manželovi.

O netradiční první dámě Ivaně Zemanové více ZDE.


Komentáře