fb pixel Svěrák, Forman, Menzel aneb česká stopa na Oscarech. Kteří naši tvůrci se mohou chlubit nejprestižnější filmovou cenou? – G.cz
Vyhledávání

Svěrák, Forman, Menzel aneb česká stopa na Oscarech. Kteří naši tvůrci se mohou chlubit nejprestižnější filmovou cenou?

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

25. března 1997 byl jedním z významných dnů pro českou kinematografii - Kolja Jana Svěráka totiž zabodoval za oceánem a získal Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Rozhodně to ale není první ani jediný film, který toto prestižní ocenění získal...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.3.2020, 14:23

Češi s Oscarem, naše chlouba!

Před třiadvaceti lety bylo u Svěráků doma veselo. Společný film režiséra Jana Svěráka a jeho otce, herce a scenáristy Zdeňka Svěráka, dojemné drama Kolja, totiž vyhrálo Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Snímek o starém mládenci, kterému těsně před sametovou revolucí do života vpadne malý ruský chlapeček, je dodnes milován. Nebyl to ale první český oscarový úspěch.

Kdepak - první "náš" film, který za velkou louží bodoval, bylo válečné drama Elmara Klose Obchod na korze, to bylo oceněno roku 1966. O dva roky později se totéž povedlo Menzelově adaptaci Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky.

Tyto tří filmy dokázaly zvítězit, nominovaných jich ale v historii Cen Americké filmové akademie bylo mnohem víc. Řeč je například o válečném filmu Želary Ondřeje Trojana, Hřebejkovu Musíme si pomáhat či opět Menzelově komedii Vesničko má středisková. Na titul nejlepšího zahraničního snímku byly nominovány i dva výtvory Miloše Formana - Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Emigrant Forman je samozřejmě nejslavnějším českým želízkem, které za oceánem kdy působilo a Oscarů má taky několik - jen ne za filmy, ale za svůj režijní talent.

Oceněni už byli ale i čeští kostyméři - například legendární Theodor Pištěk ml. - hudebníci, scenáristé a dokonce i herci. Podívejte se do následující galerie a dozvíte se víc!

Studentský Oscar - taky Oscar

Obzvlášť šikovní jsou také čeští studenti filmu. Honza Svěrák, ještě předtím, než bodoval s Koljou, už jednu prestižní cenu od Americké akademie doma měl. Jeho kultovní Ropáci dostali tzv. studentského Oscara v roce 1988. V roce 2019 byl toutéž trofejí oceněn koprodukční česko-americký film režisérky Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii. A letos ji získala Darja Kaščejevová za loutkový snímek Dcera. Kaščejevová byla později za svůj půvabný výtvor nominována také v kategorii Nejlepší krátký animovaný snímek, cenu jí ale vyfoukl film Hair Love.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články