fb pixel Před 22 lety vypadl z okna Bohumil Hrabal: Připomeňte si nejlepší filmy podle jeho knih – G.cz
Vyhledávání

Před 22 lety vypadl z okna Bohumil Hrabal: Připomeňte si nejlepší filmy podle jeho knih

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Nejpřekládanější český autor dvacátého století, milovník hospůdek, života a koček. Všechny tyto přívlastky sedí na Bohumila Hrabala, který přesně před 22 lety nepřežil pád z okna v Nemocnici Na Bulovce. Celý svět hltal jeho knihy, podle kterých se točily cenami ověnčené filmy. Připomeňte si s námi ty nejúspěšnější.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 3.2.2019, 14:21

Pábitel a milovník života

Najít si cestu k literatuře nebylo pro Hrabala jednoduché, vždyť sotva prolezl základku a na gymnáziu propadal z češtiny. Spisovatelem z povolání se stal teprve až v roce 1963, kdy mu bylo 49 let. Ani pak to ale nešlo jako po másle. Po roce 1970 nesměl několik let oficiálně publikovat, takže mu nezbývalo než psát do samizdatových a exilových periodik. Až v roce 1975 mohl po uveřejnění sebekritického prohlášení v časopise Tvorba začít opět vydávat.

Za svůj život napsal padesátku knih, do kterých se promítlo mnohé z jeho života. Své stáří prožíval na chatě v Kersku, kde na něj lidé vzpomínají jako na rozšafného a vstřícného, ale uzavřeného člověka. Hrabal zemřel v roce 1997 po pádu z okna v pátém patře Ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce, ve které se léčil.

Z filmů podle jeho knih natočil pět Jiří Menzel. Ostře sledované vlaky z roku 1966 získaly Oscara, zatímco Skřivánci na niti skončili na 20 let v trezoru. Posledním filmem Menzela je Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2006. Podívejte se na výběr těch nejlepších filmových inscenací do galerie.

A tady čtěte o 10 nejobávanějších ghettech ve východní Evropě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články