Praxe se týká policistů ve švédském hlavním městě Stockholmu, kterou o zatajování původu pachatelů požádal v dopisu tiskový mluvčí. Policisté kvůli tomu neuvádějí žádné podrobnosti o původu či barvě pleti pachatelů. Píše to s odvoláním na svůj švédský zdroj německý deník Süddeutsche Zeitung. Mluvčí si od tohoto postupu slibuje úbytek nařčení z rasismu. V dopise na vysvětlenou připomněl, že jim policie čelila v případech, kdy uváděla barvu pleti podezřelých.
Ustrašená reakce se švédské policii a hlavně celé společnosti může pěkně vymstít. Během festivalů v létě 2014 a 2015 zaznamenala na 38 případů obtěžování žen ze strany přistěhovalců a k zodpovědnosti nedohnala žádného.
Není těžké domýšlet, že kvůli nepřesným zveřejněným popisům pachatelů je problém dopadnout zloděje a násilníky. Přehnaná politická korektnost přitom paradoxně ohrozí i samotné menšiny. I v případech, kdy auto vykradou nordičtí Švédové, bude čím dál víc lidí svalovat vinu na přistěhovalce z Afriky nebo Blízkého východu – protože uhlazeným vyjádřením přestanou věřit.
V České republice (ale ani v Německu) žádná taková omezení zatím naštěstí alespoň oficiálně neplatí, politická korektnost nicméně v obou zemích vyústila v autocenzuru, která už si vybírá svou daň.
Čeští čtenáři diskutující pod zprávami kriminálních rubrik vidí za nicneříkajícím pojmem „mladíci“ automaticky romské pachatele. Německá média zas aktuálně čelí kritice za to, že zprvu smlčovala syrský a africký původ band, které obtěžovaly ženy při silvestrovské oslavě v Kolíně nad Rýnem. Výtky směřují k tomu, že zatajená informace je důležitá pro diskusi o azylové politice – případ jasně svědčil o tom, že je třeba azylanty důsledněji i přísněji posuzovat a promýšlet projekty k jejich začleňování.
Zmizí z vyjádření „muž snědé pleti“?
Když Krajské ředitelství ústecké policie veřejně pátralo po 35letém muži snědé pleti, měla tato specifikace podezřelého své opodstatnění. Muž, který v domově důchodců vykradl byt a ještě si přitom povídal s přítomným seniorem, byl Rom. Bylo to patrné z barevného záznamu, a policie tuto okolnost v zastřené podobě uvedla jako důležitou upřesňující informaci.
Pokud by ale podobný drzoun loupil ve Švédsku, tamní policie by do rádia mohla o 35letém muži upřesnit jen to, že byl štíhlý. Pro internet a televizi by pak mohla ještě upravit záznam se snědým mužem anebo tmavou pleť přisoudit možné poruše kamery. Romové či přistěhovalci by ale byli ti poslední, komu by to prospělo.
Anketa
Které údaje o štíhlém, snědém třicátníkovi byste z popisu pachatele korektně vynechali?
A tady si přečtěte, proč mlčí ti, kdo přijali „solidaritu s uprchlíky“.