fb pixel Stručná historie společnosti Wells Fargo: Jedna z největších bank na světě stabilně zaměstnává přes 250 tisíc zaměstnanců – G.cz
Vyhledávání

Stručná historie společnosti Wells Fargo: Jedna z největších bank na světě stabilně zaměstnává přes 250 tisíc zaměstnanců

Zdroj: P. Kent Fairbanks, HABS photographer - http://lcweb2.loc.gov/pnp/habshaer/ut/ut0100/ut0152/photos/159003pv.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31571545

Dne 18. března roku 1852 v New Yorku Henry Wells a William Fargo společně s několika dalšími investory prozíravě založili společnost Wells Fargo. Zpočátku se jednalo o provoz dostavníkové přepravy, později začala společnost nabízet i různé finanční služby. Dnes se jedná o jednu z největších bank na světě.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.3.2023, 13:01

Zlato

Objevení zlata v Kalifornii v roce 1849 vyvolalo obrovský nárůst poptávky po přeshraniční přepravě. Wells a Fargo se rozhodli těchto velkých příležitostí využít. V červenci 1852 jejich společnost přepravila první náklady z východního pobřeží až do hornických táborů rozesetých po severní Kalifornii.

Společnost uzavřela smlouvy s nezávislými dostavníkovými společnostmi, aby zajistila co nejrychlejší přepravu a doručení zlatého prachu, důležitých dokumentů a dalšího cenného nákladu. Sloužila také jako banka – nakupovala zlatý prach, prodávala papírové směnky a poskytovala půjčky, které pomáhaly rozvíjející se kalifornské ekonomice.

Pošta i přeprava

V roce 1857 založila společnost Wells, Fargo and Co. společnost Overland Mail Company, známou jako „Butterfield Line“, která zajišťovala pravidelnou poštovní a osobní dopravu na stále rostoucím počtu tras. V období ekonomického rozmachu a krize v 50. letech 19. století si společnost získala pověst spolehlivého a důvěryhodného podniku a její logo – klasický dostavník – se stalo slavným.

V roce 1866 se společnost Wells, Fargo and Co. spojila s několika dalšími linkami „Pony Express“ a dostavníkovými linkami a stala se bezkonkurenční jedničkou v dopravě na Západě. Když byla o tři roky později dokončena transkontinentální železnice, začala společnost využívat k přepravě svého nákladu železnici.

Do roku 1910 její přepravní síť spojovala 6 000 míst, od městských center na Východě a farmářských měst na Středozápadě až po rančerská a těžební centra v Texasu a Kalifornii a dřevařské závody na severozápadě Pacifiku.

Velká čtyřka

Po oddělení od nákladní dopravy v roce 1905 se bankovní pobočka společnosti spojila s Nevada National Bank a založila nové sídlo v San Franciscu. Během první světové války americká vláda znárodnila přepravní trasy společnosti a spojila je se železnicemi do společnosti American Railway Express, čímž fakticky ukončila činnost společnosti Wells, Fargo and Co. jako přepravní a doručovací firmy.

V dubnu následujícího roku bylo sídlo banky zničeno při velkém zemětřesení, ale trezory zůstaly neporušené a podnikání banky se dále rozvíjelo. Po dvou pozdějších fúzích se Wells Fargo Bank American Trust Company – v roce 1962 zkrácená na Wells Fargo Bank – stala a také zůstala jednou z největších bankovních institucí ve Spojených státech. Patří do takzvané „velké čtyřky“ amerických bank. V roce 2015 zaměstnávala přes 265 tisíc osob a její příjmy činily přes neuvěřitelných 86 miliard dolarů se ziskem 23 miliard dolarů.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články