fb pixel Střípky z historie náušnic – G.cz
Vyhledávání

Střípky z historie náušnic

V mnohých kulturách se náušnice tradičně nosily jako symbol kulturní nebo kmenové identity, jako označení určitého věku, manželského stavu nebo společenského postavení. Věřilo se, že tento typ šperku má ochrannou a léčivou moc. A nelze zapomenout ani na ozdobné účely. V průběhu staletí nošení náušnic podléhalo různým módním a sociálním vlivům.

Komerční článek
Komerční článek 1.10.2020, 11:54

Dějinami náušnic od pravěku do dnešních dní

Historie náušnic je zajímavá už tím, že procházejí dějinami obou pohlaví a všech kultur po celá tisíciletí. Důkazem, že mužům doby bronzové nebyly tyto šperky cizí, jsou dírky v uších 5 000 let staré mumie Ötziho. Podobné otvory spatřujeme i v posmrtné masce faraona Tutanchamona. Náušnice zdobí i sochy Buddhy.

Nejstarší typy kruhových náušnic z dob antiky

Ve starověku představovaly kruhové náušnice nejoblíbenější formu šperků. Sumerské ženy nosily podle archeologických nálezů zlaté kruhy už okolo roku 2 500 před naším letopočtem. Zužující se kroužky (tvarem připomínaly loďku) ze zlata, stříbra i bronzu si získaly Egejskou oblast a západní Asii před 3 000 lety.

Módní trendy ze starověkého Egypta

Národ z delty Nilu upřednostňoval výrazné pecky nebo kousky, které rozšiřovaly dírky v ušních lalůčcích. Náušnice typu pecky se skládaly ze dvou částí, které se šroubovaly k sobě, někdy je doplňovaly propracované přívěsky v podobě chrp nebo sokolů s pohyblivými ocasními pery vykládanými sklem. Kromě zlata byl trendy i vyřezávaný jaspis.

Etruské, řecké a římské umělecké náušnice

V prvním tisíciletí před naším letopočtem vdechly antické národy náušnicím novou podobu a proměnily je v odznak bohatství. Variace na silné kruhy postupně vytlačily diskové náušnice s amforovými přívěsky, figurkami Erota a korálky nebo řetízky a kroucené zlaté kruhy zakončené zvířecími hlavami. Římané si zas rádi užívali kousky s barevnými kameny a perlami. V nastupující byzantské říši se prosadily hladké kruhy s perlovými přívěsky na řetízcích a srpkové náušnice zdobené zlatým filigránem.

Od středověku po dnešní dny

V Evropské módě se ve středověku nosily takové účesy a pokrývky hlavy, že náušnice ze šperkovnic šlechty vlastně vymizely. S krajkovými límci alžbětinské Anglie se ozdoby uší vrátily a aristokracie si zamilovala elamelové modely a následně i broušené diamanty. V 17. století se zpopularizovaly visací náušnice se slzovými perlovými přívěsky. Dandyové v 18. a 19. století se rádi vymykali společenským konvencím jednou luxusní náušnicí. V těchto stoletích se klenotníci zaměřovali na okázalé kousky z těch nejlepších materiálů, aby se v posledních desetiletích objevily na výsluní i obecné a netradiční kovy. Dnes už náušnice neodmyslitelně patří do našeho života ve všech svých modernách i romantizujících podobách.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články